Rząd wprowadza nowe limity i obostrzenia. Pakiet alertowy wchodzi w życie 1 grudnia 2021

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron, minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia i limity, czyli tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Zmiany będą obowiązywały od 1 grudnia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa określanego jako omikron oraz stale rosnąca liczba zakażeń, zmusiła rząd do zwołania sztabu kryzysowego. Na spotkaniu, które odbyło się o godzinie 11 zapadła decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń i limitów. 

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska ma modną kurtkę, idealną na zimę

Liczba przypadków stale rośnie. Wprowadzony zostanie pakiet alertowy

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 13 115 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 18 zgonach minionej doby. Tydzień temu liczby te wynosiły odpowiednio 12 334 nowych przypadków oraz 8 zgonów. W szpitalach przebywa aż 20 521 pacjentów z COVID-19, z czego 1820 jest podłączonych do respiratorów. Liczby te zmusiły Ministerstwo Zdrowia do wprowadzenia tzw. pakietu alertowego obostrzeń, który będzie obowiązywał od 1 do 17 grudnia. 

sukienka z dzianiny, zdjęcie ilustracyjne Cyber Monday: sukienki dzianinowe z Mohito i HM za bezcen

Rząd wprowadza nowe obostrzenia: uszczelnienie granic

Pierwsza część pakietu alertowego dotyczyć będzie uszczelnienia granic. Wprowadzony zostaje zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka, czyli: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby wracające z tych krajów, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę bez względu na wynik testu na obecność koronawirusa. Zmiana dotyczyć będzie także osób podróżujących do Polski spoza strefy Schengen. W ich przypadku również będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna. Zwolnienie z niej dotyczyć będzie wyłącznie osoby z negatywnym wynik testu PCR wykonanym po ósmym dniu od przekroczenia granicy.

Ograniczenia krajowe: nowe limity od 1 grudnia 2021

Rząd zapowiedział także obostrzenia w sferze krajowej. Zmniejszone zostaną limity obłożenia z 75 proc. do 50 proc. w gastronomii, kulturze, kościołach, hotelach i obiektach sportowych. W uroczystościach tj. wesela, komunie czy dyskoteki będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób. Zaś w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach czy sklepach, czyli miejscach, gdzie obłożenie liczone było na metry kwadratowe, limit zostaje podniesiony do jednej osoby na 15 m2. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. 

Więcej o: