Kiedy ubiera się choinkę? Tradycja mówi o konkretnym dniu. Akceptowane są jedynie małe odstępstwa

Kiedy ubiera się choinkę? Tradycja ta pielęgnowana jest na świecie od bardzo dawna. W grudniu domy i ogrody zdobią piękne drzewka przystrojone lampkami i bombkami. Od czego pochodzi ta tradycja? Czy istnieje sztywna zasada, kiedy powinniśmy ubierać choinkę? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na ulicach, straganach czy przy sklepach pojawiają się już pierwsi sprzedawcy choinek. Może jesteś jedną z osób, która przymierza się do zakupu drzewka, ale rodzi się w jej głowie pytanie: kiedy powinno się ubierać choinkę? Z jednej strony fajnie jest poczuć święta dużo szybciej, ale tradycja nakazuje inny termin.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Kiedy ubiera się choinkę? Jest tradycja z tym związana

Każdy zna zwyczaj ubierania choinki na święta Bożego Narodzenia, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, kiedy powinno ubierać się choinkę w Polsce. Tradycja mówi, że przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia kiedy to zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie przygotowywali świąteczne drzewko.

Tradycja ubierania drzewka narodziła się w Alzacji

Tradycja ubierania choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami. Jednak wtedy nawiązywało to do rajskiego drzewa. Historie głoszą, że wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.

Kiedyś drzewka były podwieszane pod sufitem czubkiem do dołu. Ustawianie ich w pozycji czubkiem do góry datuje się od czasów, gdy zwyczaj dekorowania choinek przyjął się także w kościele katolickim. Do Polski tradycja przywędrowała wraz z niemieckimi osadnikami na przełomie XVIII i XIX wieku.

Czy istnieje sztywna zasada, kiedy ubiera się choinkę?

Kościół katolicki dopuszcza ustawienie drzewka na tydzień przed świętami. Wiadomo przecież, że w dniu 24 grudnia zwykle nie ma się czasu ze względu przygotowanie do Wigilii. Ale to praktycznie jedyne odstępstwo w sprawie tradycji Bożonarodzeniowej. W obecnych czasach w wielu domach drzewko pojawia się jednak dużo szybciej. Niektórzy ozdabiają choinki już na mikołajki, czyli na 6 grudnia. Jest też część osób, która magię świat chce poczuć w listopadzie i wtedy też ubiera choinkę. Dekorowanie go na kilka tygodni przed świętami jest może i wygodne, ale odbiega od tradycji.

Więcej o: