Zabobony sylwestrowe, czyli o czym musisz pamiętać, aby Nowy Rok był udany

Zabobony sylwestrowe to zbiór różnego rodzaju przesądów, które mają mieć wpływ na to jak przeżyjemy nadchodzący Nowy Rok. I choć zdecydowana większość osób deklaruje, że nie wierzy w przesądy, to jednak czasem zdarza nam się stosować do ich wskazań.

Przesądy sylwestrowe, czyli co zrobić, aby mieć udany rok

Zabobony sylwestrowe to cały zbiór przesądów, których przestrzeganie ma nam zapewnić spokojne, dostanie przeżycie kolejnego roku. Koniec starego roku i początek nowego uznawany jest za okres wyjątkowy, nieco magiczny, kiedy dokonuje się ważne przejście - pozostawiamy za sobą wszystko to, co było dobre i złe w ostatnich miesiącach, aby na nowo otworzyć sobie drogę do realizacji własnych marzeń i postanowień. Zgodnie z wieloma przesądami nie będzie to możliwe bez podjęcia odpowiednich działań, które mają zabezpieczyć naszą przyszłość. Jakie są najpopularniejsze przesądy sylwestrowe? Przekonaj się sam. 

Zabobony sylwestrowe i noworoczne

Zabobony sylwestrowe i noworoczne choć przez większość uznawane za śmieszne i bezzasadne często jednak skłaniają nas do zastanowienia się nad tym jak sprawić, aby w życiu powodziło nam się tak jakbyśmy tego chcieli. Dzieje się tak dlatego, że większość przesądów związana jest właśnie z dobrobytem. I tak jednym z najszerzej znanych jest ten, który mówi, że aby zapewnić sobie dostatek w nowym roku, w sylwestra należy mieć przy sobie gotówkę, ale też łuskę z karpia podawanego na wigilię. Ważne jest także, aby do sylwestra spłacić wszelkie długi i oddać pożyczone rzeczy - w Nowy Rok nie powinno wchodzić się z niezałatwionymi sprawami i długami. 

Zobacz też: Drinki bezalkoholowe- sprawdź najlepsze przepisy na drinki bez procentów

Przesądy sylwestrowe w Polsce. Czy znajdziesz miłość?

Oczywiście przesądy sylwestrowe w Polsce odnoszą się także do kwestii związanych ze sprawami uczuciowymi. Wierzy się, że wyjątkowe momenty, do jakich z pewnością należy noc sylwestrowa, mogą zdradzać, jak potoczą się sprawy sercowe w najbliższych miesiącach. I tak dziewczęta, które wciąż są pannami powinny dokładnie wsłuchiwać się w wypowiadane imiona męskie - pierwsze, które usłyszą po północy, będzie należało do przyszłego męża. Jeśli zależy nam na powodzeniu u płci przeciwnej, wówczas w noc sylwestrową powinniśmy mieć na sobie nową bieliznę.

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Jakie są przesądy noworoczne?

Jakie są jeszcze przesądy noworoczne? Otóż zwykło się mówić, że w dzień sylwestra nie należy sprzątać mieszkania - w ten sposób można "wymieść" z niego szczęście. W noc sylwestrowo-noworoczną warto także obserwować niebo i gwiazdy. Czysty i przejrzysty nieboskłon zwiastuje rok spokojny, bez poważnych zawirowań. Aby mieć pewność, że nowy rok przyniesie nam wszystko to czego oczekujemy musimy w odpowiedni sposób spędzić sylwestrowy wieczór, gdyż jak mówi przesąd "jaki sylwester, taki cały rok".

Jakie są zabobony noworoczne?

Zabobony sylwestrowo-noworoczne mają swoje korzenie w dawnych czasach, kiedy to ludność była bardziej skłonna do wiary w różnego typu przesądy. Jakie są stare zabobony noworoczne? Otóż wierzono np. że w ostatnią noc w roku w domu nie może brakować opału i jedzenia. Bogate zapasy w spiżarni w tę noc miały gwarantować dostatek przez cały nadchodzący rok. W noworoczny poranek natychmiast po przebudzeniu należało otworzyć szeroko drzwi i okna, aby zaprosić do domu nowy rok - wtedy też miały go opuścić wszystkie złe rzeczy, które się w nim nagromadziły w ostatnich miesiącach. Pierwszą osobą, która powinna wejść do domu w nowym roku był mężczyzna, który zwiastował szczęście. Jeśli pojawiła się kobieta, to im była ładniejsza, tym większe problemy miały spaść na rodzinę

Zobacz też: Paznokcie sylwestrowe - sprawdź, jaki manicure będzie idealny na ostatnią noc 2020 roku

Więcej o: