37-letnia Ortega Perez prezeską "wielkiego potwora". "Oddycham tą firmą od dzieciństwa"

Ubrania tego koncernu ma w szafie większość Polek. Choć jego nowa prezeska marzyła o karierze w jeździectwie, nigdy nie ukrywała, że przyszłość wiąże z założoną przez rodziców firmą. 37-letnia Marta Ortega Pérez została właśnie szefową Inditexu, największego modowego giganta na świecie.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Z koncernem Inditex, w portfolio którego są tak marki jak Zara, Bershka, Pull&Bear czy Massimo Dutti, jest związana od 15 lat. Swoją karierę zaczynała od układania ubrań w jednym ze sklepów sieciówki przy Oxford Street w Londynie. - W pierwszym tygodniu myślałam, że tego nie przeżyję. Ale później uzależniłam się od pracy w tej firmie - zdradziła w jednym z wywiadów.

Na stanowisku prezeski Marta Ortega Pérez zastąpi Pablo Isla, który kierował spółką od 2011 r.

Oczko w głowie ojca

37-latka jest córką jednego z najbogatszych ludzi na świecie - założyciela Zary, Amancio Ortegi. Hiszpański miliarder jest znany ze swojego pracoholizmu. Choć zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa koncernu w 2011 roku, nie jest tajemnicą, że nadal zakulisowo angażuje się w losy firmy.

85-latek nigdy nie ukrywał, że w roli swojej następczyni widzi najmłodszą córkę, Martę. Biznesmen zadbał o solidne wykształcenie córki. Do podstawówki i liceum świeżo upieczona prezeska uczęszczała do jednych z najlepszych szkół w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swój angielski, francuski i włoski. 37-latka jest również absolwentką licznych kursów biznesowych, uczyła się m.in. w European Business School w Londynie.

Największą pasją Marty jest jednak jeździectwo. Osiągała imponujące sukcesy w tej dziedzinie. Zdobyła m.in. Nagrodę Księcia Asturii, była też mistrzynią Hiszpanii w kategorii skoków przez przeszkody.

Zobacz wideo

Ortega Pérez: oddycham tą firmą

37-letnia prezeska nigdy nie ukrywała, że chce kontynuować budowę spuścizny po rodzicach. W wywiadzie udzielonym stacji BBC stwierdziła, że jest zaszczycona nominacją i zaufaniem, jakim ją obdarzono.

Żyję i oddycham tą firmą od dzieciństwa. Uczyłam się od wspaniałych profesjonalistów, z którymi pracowałam przez ostatnie 15 lat

- powiedziała.

Ortega oficjalnie obejmie stanowisko w kwietniu 2022 roku. Będzie zarządzała ponad 6600 sklepami i 162 450 pracownikami. Ortega Pérez jest znana z wprowadzenia na rynek kolekcji premium Zara. Wśród nich są m.in. SRPLS i Charlotte Gainsbourg by Zara.

Rynek reaguje na nominację

Choć wydawać by się mogło, że 37-latka zna firmę od podszewki, a jej nominacja na prezeskę jest dość naturalna, hiszpańskie media wskazują, że historia ta przypomina popularny serial "Sukcesja" w HBO. Członkowie rodziny mają w nim pierwszeństwo przed dobrze wykwalifikowanymi członkami zespołu. Negatywnie na wieść o nowej prezesce Inditexu zareagował rynek. Akcje spółki spadły o niemal 5 proc.

Analitycy Keplera stwierdzili, że może być to związane również z pandemią. - Zarówno Marta Ortega, jak i dyrektor generalny Oscar Maceiras dopiero muszą udowodnić, że potrafią kierować tym wielkim potworem w środku kryzysu spowodowanego przez COVID-19 - skomentowali.

37-latka obejmuje stanowisko w momencie, gdy konsumenci stają się coraz bardziej świadomi opłakanych z ekologicznego punktu widzenia skutków masowej produkcji ubrań.

Obawy dotyczą też łańcucha dostaw. Niedawno władze francuskiego Bordeaux odrzuciły plany sklepu Zara dotyczące podwojenia powierzchni handlowej, w związku z zarzutami, że marka modowa mogła czerpać zyski z przymusowej pracy Ujgurów w Chinach.

Więcej o: