Czym i jak prać firanki, żeby pozostały białe? Ten trik sprawi, że będą wyglądały jak nowe!

Czy istnieją sprawdzone sposoby na piękne śnieżnobiałe firanki, które wyglądają jak nowe? Odpowiedź brzmi: tak. Poznaj kilka trików, aby mieć pewność, że firanki już zawsze będą wyprane idealnie. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów.

Interesujesz się tą tematyką? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najbardziej tradycyjne firanki w Polskich domach to niezaprzeczalnie te białe. Dlatego podczas ich prania najczęściej chcemy uzyskać śnieżnobiałą biel. Bo perfekcyjnie wyprane firany nie tylko cieszą oko, ale przy okazji pomagają zachować prywatność, zasłaniając okna. Sprawdź, co zrobić, aby cieszyć się ich białym i czystym wyglądem.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak wyprać firanki, żeby były białe? Ważna jest temperatura

Delikatne firanki należy trzymać przez około godzinę w ciepłej wodzie, zanim włożymy je do pralki. Dzięki temu je "zahartujemy" i możemy mieć pewność, że materiał się nie skurczy i poprawnie się wypierze. Zwróćmy też na temperaturę podczas prania. Firanki nie lubią gdy jest zbyt wysoka, ani zbyt niska. Należy wybrać temperaturę optymalną, która najczęściej wynosi między 30 stopni.

Pranie firanek: jak i czym je prać?

Firanki z tworzywa sztucznego z uwagi na delikatną strukturę najlepiej prać ręcznie. Jeśli jednak nie obawiamy się zaciągnięcia, to możemy wyprać ją w pralce, stosując program do prania delikatnego bez wirowania w temperaturze max. 30 st. C. Ważne, aby wtedy złożyć ją w kostkę i umieścić w specjalnym woreczku do prania firanek. Piorąc firanki w pralce najlepiej użyć specjalnego proszku do prania firanek.

Jak wyprać firanki, żeby były białe? Mamy na to triki

Pierwszy sposób to wybielanie firan solą kuchenną.  Może was to zaskoczyć, ale sól kuchenna jest niezastąpiona w przypadku wybielania firanek. Wystarczy sporządzić roztwór soli kuchennej z wodą w proporcjach 130 g soli (7 płaskich łyżek) na 5 litrów wody. Następnie w tak przygotowanym roztworze moczymy uprzednio wypraną i wypłukaną firankę. Najlepiej, aby firanki były także wysuszone, wtedy osiągniemy lepszy efekt.

Równie dobry efekt daje kolejny sposób. Jest prosty do sporządzenia, z tym że zamiast soli stosujemy proszek do pieczenia w proporcji: 1 torebka na 5 litrów wody. W tym wypadku najlepszy efekt otrzymasz, mocząc firankę w tak przygotowanym roztworze przez około 15 minut, a następnie pierzesz w pralce przy użyciu proszku lub innego preparatu do prania białych tkanin

Kolejny dobry sposób to wybielanie octem. Jest to szczególnie polecane dla firan z tworzywa sztucznego, ponieważ pozwala dodatkowo zniwelować efekt, jakim jest elektryzowanie się firan, a także usztywni naszą firankę. Metoda ta polega na dolaniu pół szklanki octu do wody z proszkiem przeznaczonej na upranie firany.

Więcej o: