Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? Astronomiczna zima wkrótce zawita do Polski

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku to znak, że nastąpiła już astronomiczna zima. Ile będzie trwał tegoroczny najkrótszy dzień i kiedy on nastąpi? Odpowiadamy na te pytania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu

Z początkiem listopada możemy dostrzec za oknami, że dzień robi się coraz krótszy. W wielu miejscach w Polsce o tej porze roku, ciemno staje się już w okolicach godziny 16. Jednak najkrótszy dzień w roku dopiero przed nami. 

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? Data jest ruchoma

Najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe to początek astronomicznej zimy, podczas której Słońce góruje w zenicie na wysokości zwrotnika Koziorożca. Data przesilenia zimowego wypada zazwyczaj 21 lub 22 grudnia i zależy od długości roku słonecznego, który wynosi 365 dni, 5 godzin i 49 minut. W tym roku podobnie jak w ubiegłym, najkrótszy dzień w 2021 roku wypada 21 grudnia, czyli we wtorek. 

Ile trwa najkrótszy dzień w roku? W zależności od części Polski, mogą wystąpić różnice

Przesilenie zimowe sprawia, że dzień potrwa niecałe 8 godzin. Jednak czas ten może się różnic w różnych częściach Polski. Najdłuższy dzień będzie bowiem na południu kraju. To właśnie m.in. w Zakopanem dzień potrwa około 8 godzin. Za to w miejscowościach nadmorskich będzie to już około 7 godzin i 13 minut. W centrum kraju np. w Warszawie, słońce wzejdzie o 7:44 i zajdzie około 15:24.

Przesilenie zimowe i zwyczaje z tym związane

Obchody związane z przesileniem zimowym miały miejsce w tradycji słowiańskiej. W tym dniu obchodzone były tzw. Szczodre Gody, czyli Szczodruszka. Święto to było symbolem zwycięstwa światła nad ciemnością i odradzającego się słońca. Dzień ten spędzano zatem w jak największym gronie, jedząc, pijąc i odpoczywając od pracy. Nie brakowało przy tym drobnych podarunków, śpiewów czy nawet wróżb na nadchodzący rok. 

Więcej o: