Pranie kurtki puchowej jest możliwe! Poznaj dwa sprawdzone sposoby

Kurtka puchowa to jedno z ulubionych kobiecych okryć wierzchnich w sezonie zimowym. Puchówka może służyć nam przez lata, jeśli o nią odpowiednio zadbamy. Jak prawidłowo wygląda pranie kurtki puchowej? Mamy na to dwa proste, domowe sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te rzeczy znajdziesz w swojej łazience. Wazelina, szare mydło, zmywacz mogą mieć inne zastosowanie

Zbicie się puchu w kulki oraz utrata fasonu to jedne z najczęstszych problemów, po wyjęciu kurtki puchowej z pralki. Wystarczy jednak kilka prostych trików, aby cieszyć się swoim okryciem wierzchnim przez wiele sezonów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kurtki puchowe pierzemy nie częściej niż raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym. 

Pranie kurtki puchowej w domu. Odpowiednio dopasowane środki to podstawa

Najszybszym sposobem na wypranie kurtki puchowej jest wrzucenie jej do pralki automatycznej. Nie musimy obawiać się, że taki zabieg zniszczy puchówkę, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z najistotniejszych jest stosowanie się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Choć wydawać się to może banalne, to postępowanie zgodnie z taką instrukcją, może uchronić nas od niemiłych niespodzianek. Przed wrzuceniem kurtki do pralki pamiętajmy, aby:

  • wyczyścić pojemnik na płyn i proszek,
  • sprawdzić, czy z bębna nie wystają ostre części, które mogłyby uszkodzić kurtkę, 
  • wyczyścić bęben wilgotną szmatką, 
  • opróżnić kieszenie w kurtce, 
  • zapiąć wszystkie zamki i wywinąć kurtkę na lewą stronę. 

Do prania nie powinniśmy używać tradycyjnych środków do prania, z których korzystamy na co dzień. Należy zakupić specjalne detergenty do prania puchu. Trzeba zrezygnować także z płynu do płukania. Jeśli chcemy, aby kurtka po praniu ładnie pachniała, w zamian możemy użyć kilku kropel olejku zapachowego. Puchówkę wstawiamy na delikatny program i maksymalnie 30 stopni temperatury. Podobnie jest z obrotami tzn. im mniej, tym lepiej. Najbezpieczniejszą opcją są obroty do maksymalnie 400. Nadmiar wody, który pozostanie po praniu delikatnie odciskamy ręcznie w pozycji pionowej. 

Pranie kurtki puchowej z piłeczkami tenisowymi — sposób na zbite kulki 

Chcąc zminimalizować ryzyko powstania z puchu zbitych kulek, możemy do prania wraz z kurtką wrzucić 4-5 czystych piłeczek tenisowych. Cały proces przygotowania kurtki wygląda tak samo, jednak trik ten ma na celu rozbijanie naturalnego puchu i pierza podczas prania. 

Suszenie kurtki puchowej — jak zrobić to prawidłowo? 

Brak w domu suszarki bębnowej nie jest przeszkodą w prawidłowym suszeniu kurtki puchowej. Odciśniętą uprzednio kurtkę należy położyć na płasko z dala od wszelkich źródeł ciepła tj. kaloryfer. Następnie co jakiś czas musimy porozbijać puch dłońmi poprzez strzepywanie i delikatne oklepywanie kurtki. Cały proces może zająć nawet do 24 godzin. 

Więcej o: