Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Mamy na to prosty, tani i skuteczny trik

Szukając wymarzonej choinki przed świętami Bożego Narodzenia, prosimy sprzedawców, żeby dali nam taką, która nie będzie gubiła od razu igieł. Okazuje się, że w tej kwestii możemy sobie pomóc sami. Istnieją proste triki i patenty na to, by przedłużyć żywotność choinki.

Więcej świątecznych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Żywa choinka nie tylko wygląda zdecydowanie lepiej niż sztuczna, ale również pięknie pachnie. Wiele osób wybiera właśnie taką, żeby poczuć się jak w lesie. Co więcej, kupno żywej choinki jest bardziej ekologiczne niż kupno tej plastikowej, bo już teraz w wielu miejscach można ją poddać recyklingowi lub jeśli choinka znajduje się w doniczce, z powrotem sadzona jest w ziemię. Choć plusów żywej choinki jest mnóstwo, to jednak jest jeden minus. Gubienie igieł. 

Zobacz wideo

Choinka gubi igły. Jak temu zapobiec? 

Oczywiście i na to są sprawdzone triki i patenty. Przede wszystkim kupując choinkę ciętą, powinniśmy zwrócić uwagę na jej pień. Dlaczego? Tłumaczy nam to Mateusz, który od pięciu lat w okresie świątecznym zajmuje się sprzedażą choinek. 

Warto poprosić sprzedawcę, żeby okorował nam pień choinki, jeśli mamy do niej stojak, do którego możemy nalać wodę. Dzięki temu choinka będzie lepiej ją wchłaniała, co również ma znaczenie przy gubieniu igieł.

Jak widać, już na stoisku z choinkami możemy zastosować pierwszy patent, który pomoże nam uchronić się przed zamiataniem zielonych igieł kilka razy dziennie. A co możemy zrobić w domu, żeby zapobiec temu procesowi? Bez względu na to, czy mamy choinkę w doniczce, czy jest ona cięta, ale w stojaku z miejscem na wodę, warto podlewać ją ciepłą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być ona gorąca. Temperatura ma znaczenie, bo wtedy woda łatwiej spenetruje korzeń i nawodni choinkę. Dobrym pomysłem i jednocześnie kolejnym trikiem jest dodanie do wody soli i cukru, które zadziałają jak naturalny nawóz. Taka mieszanka odżywi roślinę i spowolni proces opadania igieł. Dzięki temu drzewko świąteczne na dłużej zachowa zdrowy wygląd i będzie ozdobą naszego domu.

Innym patentem, o którym prawdopodobnie nie mieliście pojęcia, jest wrzucenie kilku miedzianych monet do pojemnika z wodą. Brzmi jak zabobon, ale ma to swoje uzasadnienie. Miedziane monety sprawią, że w wodzie nie rozwiną się szkodliwe bakterie, glony i grzyby. Jeśli drzewko stoi w stojaku, miedziaki dodaj bezpośrednio do pojemnika z wodą, a jeżeli w doniczce to przygotuj taką mieszankę w osobnym naczyniu i podlewaj drzewko. 

Jaką choinkę kupić, żeby długo stała w naszym domu? 

Najlepiej kupić choinkę ukorzenioną, czyli taką w doniczce. Cięta zacznie szybko gubić igły. Należy pamiętać o tym, że choinka jest żywą rośliną, czuje i reaguje na czynniki zewnętrzne. Najlepszym pomysłem po zakupie drzewka jest postawienie go w chłodnym miejscu, takim jak korytarz czy piwnica, a dopiero następnego dnia postawienie w pokoju. Dzięki temu drzewko nie odczuje tak gwałtownej zmiany temperatur. 

Temperatura również ma znaczenie. W pokoju, w którym będzie stała choinka, nie powinno być cieplej niż 20-22 stopnia Celsjusza. Świąteczne drzewko nie powinno być ustawione przy kaloryferze, a do dekoracji lepiej użyć światełek LEDowych, a nie tych zwykłych. Nie wytwarzają one tyle ciepła.

Jakie choinki kupują Polacy?

Mateusz od kilku lat obserwuje jakie choinki kupują Polacy. Swoimi wnioskami podzielił się z nami. 

Klienci, którzy szukają choinek do bloku, proszą zwykle, żeby były one małe i wąskie. Jeśli chodzi o rodzaj drzewka to tutaj mamy wyrównany wynik. Połowa z nich prosi o klasyczny i pachnący świerk, a druga połowa decyduje się na jodłę kaukaską, która swoją drogą może nie pachnie tak jak świerk, ale na pewno gubi mniej igieł. Osoby kupujące choinkę do domu zwykle stawiają na duże drzewka. I tutaj znacznie częściej o ich wyborze decyduje właśnie rodzaj choinki. Mieszkańcy domów częściej wybierają jodły ze względu na to, że nie gubią tak igieł.

A wy jakie choinki kupujecie do swojego domu? 

Więcej o: