Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dokładnie 1 marca 2018 r. obowiązywać zaczęła ustawa ograniczająca handel w niedziele. Wyjątkami od tej reguły są odgórnie ustalone w ustawie wybrane dni, czyli tzw. niedziele handlowe. Jak wypadają one w przyszłym roku?
W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewidzianych jest siedem wyjątków w ciągu całego roku kalendarzowego, kiedy to handel w te dni jest dozwolony. Co roku, są one ustalane na tej samej podstawie i wypadają w: ostatnią niedzielę stycznia, niedzielę poprzedzającą święta wielkanocne, ostatnią niedzielę kwietnia, ostatnią niedzielę czerwca, ostatnią niedzielę sierpnia oraz dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.
Niedziele handlowe ustalone odgórnie nie wypadają jednak co roku w tę samą datę, gdyż uzależnione są one od powyżej wskazanych świąt. Stąd też w 2022 roku zrobimy zakupy w następujące niedziele:
Nie wszystkie placówki obowiązuje jednak zakaz handlu w niedzielę. Wyjątki od tej reguły stanowią: sklepy działające na zasadzie franczyzy, kwiaciarnie, sklepy osiedlowe obsługiwane przez właścicieli, lokale gastronomiczne, stacje paliw, placówki pocztowe. To właśnie w ten sposób wiele popularnych marketów tj. Auchan, Lidl czy Biedronka omija obowiązujący zakaz, otwierając swoje placówki w każdą niedzielę. Od przyszłego roku może się to jednak zmienić, ponieważ zgodnie z planowanym projektem sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe np. jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający tzn. przychody przekroczą 50 proc. pozostałych przychodów.