Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Chiński Nowy Rok nazywany też Świętem Wiosny to najważniejsze święto narodowe w Chinach, które obchodzi się w pierwszy dzień roku księżycowego, czyli między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku rozpocznie się tzw. rok Tygrysa. Kiedy dokładnie się on rozpocznie i jakie będzie oznaczał zmiany?
Chiński rok 2022 rozpocznie się 1 lutego 2022 i potrwa do 21 stycznia 2023 roku. Każdy rok ma przypisany swój chiński znak zodiaku, który jest reprezentowany przez jedno z dwunastu zwierząt. Przyszły rok będzie należał do osób spod znaku Tygrysa. Uznawany jest on za trzeci znak zodiaku, gdyż według legendy o Wielkim Wyścigu, będącej źródłem kolejności zwierząt w cyklu, tygrys przybył do Jadeitowego Cesarza dopiero jako trzeci, ponieważ był znoszony przez prądy rzeczne. Tygrysa cechuje odwaga, aktywność oraz żądza przygód. To właśnie te wartości będą dominowały w przyszłym roku. Dodatkowo Tygrys może być oznaką nowych początków.
Święto Wiosny można podzielić na dwa etapy, które trwają łącznie 15 dni. Początkowo Chińczycy poświęcają czas na świętowanie w gronie rodzinnym. Często odbywają dalekie podróże, by spędzić ten czas wśród najbliższych. Po tym czasie rozpoczynają się siedmiodniowe obchody narodowe. Na ten okres Chińczycy otrzymują tygodniowy urlop w pracy. Na ulicach odbywają się parady z tańcami Lwa i Smoka, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni i tańce. Całość zwieńczona jest tzw. Świętem Latarni, które uznaje się za zakończenie święta. W tym dniu miasta są ozdobione lampionami i rozpoczynają się parady przebierańców.
Nie tylko na ulicach widać przygotowania do tego święta. Chińczycy dekorują również swoje domy papierowymi wycinakami w kształcie kwiatów, bóstw czy chińskich znaków zodiaku. Utrzymane są one w kolorystyce czerwonej, która symbolizuje pomyślność. Nie może zabraknąć także odpowiedniego jedzenia, które jest natomiast symbolem powodzenia i szczęścia. Najpopularniejsze są pierożki jiaozi przygotowywane przez całą rodzinę oraz słodka przekąska niangao. Co istotne, każdy okres obchodów ma przypisaną odpowiednią do nich potrawę.