Chiński Nowy Rok 2022 jest rokiem Tygrysa! Jakie przyniesie on ze sobą zmiany?

Chiński Nowy Rok 2022 nazywany również Świętem Wiosny to największe święto narodowe w Chinach, któremu towarzyszą huczne obchody i liczne atrakcje. Podpowiadamy, kiedy wypada rok Tygrysa oraz jakie przeniesie on ze sobą zmiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą zrealizować noworoczne postanowienia

Chiński Nowy Rok nazywany też Świętem Wiosny to najważniejsze święto narodowe w Chinach, które obchodzi się w pierwszy dzień roku księżycowego, czyli między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku rozpocznie się tzw. rok Tygrysa. Kiedy dokładnie się on rozpocznie i jakie będzie oznaczał zmiany? 

Chiński Nowy Rok 2022: kiedy wypada? 

Chiński rok 2022 rozpocznie się 1 lutego 2022 i potrwa do 21 stycznia 2023 roku. Każdy rok ma przypisany swój chiński znak zodiaku, który jest reprezentowany przez jedno z dwunastu zwierząt. Przyszły rok będzie należał do osób spod znaku Tygrysa. Uznawany jest on za trzeci znak zodiaku, gdyż według legendy o Wielkim Wyścigu, będącej źródłem kolejności zwierząt w cyklu, tygrys przybył do Jadeitowego Cesarza dopiero jako trzeci, ponieważ był znoszony przez prądy rzeczne. Tygrysa cechuje odwaga, aktywność oraz żądza przygód. To właśnie te wartości będą dominowały w przyszłym roku. Dodatkowo Tygrys może być oznaką nowych początków. 

Jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok? Święto trwa aż 15 dni

Święto Wiosny można podzielić na dwa etapy, które trwają łącznie 15 dni. Początkowo Chińczycy poświęcają czas na świętowanie w gronie rodzinnym. Często odbywają dalekie podróże, by spędzić ten czas wśród najbliższych. Po tym czasie rozpoczynają się siedmiodniowe obchody narodowe. Na ten okres Chińczycy otrzymują tygodniowy urlop w pracy. Na ulicach odbywają się parady z tańcami Lwa i Smoka, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni i tańce. Całość zwieńczona jest tzw. Świętem Latarni, które uznaje się za zakończenie święta. W tym dniu miasta są ozdobione lampionami i rozpoczynają się parady przebierańców. 

Chiński Nowy Rok 2022 i jego tradycje 

Nie tylko na ulicach widać przygotowania do tego święta. Chińczycy dekorują również swoje domy papierowymi wycinakami w kształcie kwiatów, bóstw czy chińskich znaków zodiaku. Utrzymane są one w kolorystyce czerwonej, która symbolizuje pomyślność. Nie może zabraknąć także odpowiedniego jedzenia, które jest natomiast symbolem powodzenia i szczęścia. Najpopularniejsze są pierożki jiaozi przygotowywane przez całą rodzinę oraz słodka przekąska niangao. Co istotne, każdy okres obchodów ma przypisaną odpowiednią do nich potrawę. 

Więcej o: