Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce mamy 13 świąt, które są ustalone jako dni ustawowo wolne od pracy. Oczywiście przywilej ten dotyczy jedynie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jak układają się przyszłoroczne święta i ile w związku z tym będzie nam przysługiwało dodatkowych dni wolnych?
Kalendarz świąt 2022 dla osób planujących dłuższy wypoczynek układa się dość korzystnie. Wykorzystując cztery dni urlopu wypoczynkowego możemy zyskać cztery dodatkowe długie weekendy. Przyszłoroczne dni wolne od pracy prezentują się bowiem następująco:
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę za święta ustawowo wolne wypadające w soboty, należy się dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Niestety nie mamy dobrej informacji, ponieważ w 2022 roku przypada tylko jeden taki dzień, a mianowicie 1 stycznia, czyli Nowy Rok. Sposób i data odebrania tego dnia przez pracowników, jest zazwyczaj z góry narzucona przez pracodawcę, zatem w każdym zakładzie będzie to kwestia indywidualna.
W przypadku świąt przypadających w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku obniżania wymiaru czasu pracy. Oznacza to więc, że za pierwszy dzień świąt wielkanocnych, Zielone Świątki czy pierwszy dzień Bożego Narodzenia, nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego.