Jaka choinka na święta? Jodła Frasera, świerk srebrny czy może jodła kaukaska? Pomagamy w wyborze

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zastanawiamy się jaka choinka będzie idealna do naszego domu lub mieszkania. Trzeba uwzględnić wiele aspektów podczas tego trudnego corocznego wyboru. Pomożemy wam wybrać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybór drzewka na świąteczną choinkę sprawia wiele trudności. Trzeba najpierw podjąć decyzje o tym czy chcemy posiadać drzewko żywe, czy sztuczne. Gdy decyzja padnie na żywą to jakiego rodzaju ma być to iglak? Pomagamy w podjęciu tej trudnej decyzji.

Zobacz wideo Myki na święta - domowy bałwanek i sposoby na serwetki

Choinki sztuczne jak żywe. Idealne do małych mieszkań

Obecnie sztuczna choinka to rozłożysta i gęsta syntetyczna roślina. Łatwo jest pomylić je z tymi prawdziwymi. Idealnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ponieważ nie musimy uważać na stawanie jej przy źródłach ciepła. Dlatego wybierając sztuczną choinkę, nawet na małej przestrzeni możemy mieć 220 cm świąteczne drzewko nieróżniące się dużo od tego żywego.

Choinki żywe w donicach: jak wybrać takie drzewko i o nie dbać?

Choinka w doniczce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Choć jest znacznie droższa, to jednak daje nam szansę na posadzenie potem takiego drzewka w ogrodzie i nie tylko. Przed kupnem takiego drzewka upewnij się, że to, które kupujesz, było od początku uprawiane w pojemniku, a nie w gruncie. Jeżeli były uprawiane w gruncie, to po wykopaniu ich korzenie przycina się dość drastycznie, a to praktycznie przekreśla szanse, aby taka choinka w doniczce przeżyła.

Pamiętaj drzewko kup 10 dni przed Bożym Narodzeniem, aby przygotować je do domowych warunków. Przez pierwszy tydzień przechowuj w 5°C. Potem na 2-3 dni przenieś je do pomieszczenia o 10°C. Na końcu wnieś drzewko do mieszkania, gdzie nie powinno być cieplej niż 20°C.

Jodła Frasera, świerk srebrny czy może jodła kaukaska? Wybór nie jest prosty

Świerk jest najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę. Wybór pada zarówno na świerk pospolity, jak i świerk kłujący, czyli inaczej zwany srebrnym, choć jest znacznie droższy. Wiąże się to z długą tradycją, przystępną ceną, stożkowym pokrojem, a przede wszystkim z intensywnym żywicznym zapachem świerkowych igieł.

Jodła kaukaska z kolei należy do tzw. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena, ponieważ jest to najdroższe drzewko. Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły zwykle nie pachną.

Jodła Frasera to odmiana jodły o bardzo kształtnym, stożkowym pokroju i smukłej koronie. Posiada błyszczące, krótkie i geste igły. U góry są ciemnozielone, zaś od spodu posiadają srebrzystoszare paski. Dzięki dużej ilości wycieków żywicznych jodła ta roztacza wokół siebie intensywny i przyjemny zapach.

Więcej o: