Więcej ciekawych newsów znajdziecie na Gazeta.pl
W zeszłym roku plebiscyt na młodzieżowe słowo roku nie został rozstrzygnięty, dlatego wiele osób nie mogło się doczekać tegorocznej edycji. Najpopularniejszym słowem wśród młodzieży w 2021 roku został "śpiulkolot", ale wiele osób wciąż nie ma pojęcia, co to tak właściwie oznacza.
W głosowaniu brali udział internauci, którzy zdecydowali, że "śpiulkolot" jest ich młodzieżowym słowem roku. Jak donosi Wydawnictwo Naukowe PWN, na zwycięski wyraz oddano w sumie 9 656 głosów.
"Śpiulkolot" to słowo, które w ostatnim czasie wielokrotnie było wykorzystywane w internetowych memach. Zwykle można było je zobaczyć w zestawieniu ze słodkimi zwierzakami. A jak wytłumaczyć co to właściwie jest ten "śpiulkolot"? Są dwie odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze śpiulkolot to po prostu miejsce do spania. Wyraz pochodzi od pokolenia Z, czyli osób urodzonych między 1995 a 2010 rokiem życia, którzy spanie określali mianem "śpiulkania.
Po drugie śpiulkolot możemy przetłumaczyć dosłownie jako „samolot do spania". Na stronie PWN jego definicja brzmi tak:
Dosłownie ‘samolot do spania’, ‘boarding do snu’, czyli udanie się na odpoczynek. Używane często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że ‘boardingują do śpiulkolotu’, czyli szykują się do snu.
Zobaczcie, jakie jeszcze słowa znalazły się na podium.
A co na ten temat sądzą specjaliści? Czy "śpiulkolot" przyjmie się na stałe? Michał Rusinek, literaturoznawca i członek Rady Języka Polskiego w rozmowie z Wirtualnymi Mediami mówi tak: - "Język, jak każdy żywioł, jest kapryśny i rządzi się swoimi prawami. Natomiast znam takich, którzy zamiast mówić, że idą spać, wspominają o "śpiulkolocie". Cieszę się, że w tym roku zgłoszono słowa, które nie mają charakteru politycznego". Okazuje się, że dla literaturoznawcy słowo "śpiulkolot" nie było niczym nowym, bo znał je z popularnego w sieci profilu "Make life harder".
Słyszałem je wcześniej, bo jestem fanem profilu Make Life Harder na Instagramie. To jest tzw. słowo urocze, łączące się z kulturą internetu, w którym rządzą kotki i inne zwierzątka - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej. To właśnie autorzy Make Life Harder często wstawiali na koniec dnia memy z czworonogami szykującymi się do odlotu "śpiulkolotem".
Jedną z najszybciej reagujących marek na aktualne trendy jest Ikea. W tym roku było podobnie, bo niedługo po tym jak ogłoszono młodzieżowe słowo roku, w ich social mediach pojawiła się reklama "poduszki/kołdry". Pod postem na Facebooku pojawił się podpis: "Gdy Cię pytają, kim chcesz zostać, jak dorośniesz..."
Z kolei polskie linie lotnicze "Lot" zapytały swoich fanów o to, gdzie najchętniej wybraliby się śpiulkolotem?
To teraz mamy pytanie do was, czy znaliście wcześniej to słowo? Będziecie go używać? Dajcie znać!