Martyna Wojciechowska o słynnej afgańskiej dziewczynie: "Przez całe życie uciekała"

Martyna Wojciechowska opublikowała na Instagramie post, w którym krótko przypomniała historię życia afgańskiej dziewczynny, której zdjęcie pojawiło się na okładce National Geographic, rozsławiając ją na całym świecie. Teraz Szarbat Gula ma 49 lat. - Przez kilkanaście lat nie wiedziała, że cały świat zna jej twarz - czytamy.

Więcej newsów o gwiazdach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Martyna Wojciechowska jest jedną z najpopularniejszych i bardziej docenianych kobiet w polskim show-biznesie. Podróżniczka, dziennikarka oraz działaczka społeczna prowadząc swój program "Kobieta na krańcu świata", od lat przybliża widzom niesamowite historie oraz życie kobiet w różnych zakątkach świata. Martyna Wojciechowska jest również aktywna na Instagramie, gdzie jej profil obserwuje ponad 2,1 mln internautek oraz internautów, z którymi dzieli się wybranymi momentami swojego życia. Od czasu do czasu, na jej profilu pojawiają się posty, w których opisuje poruszające historie życia różnych kobiet.

Martyna Wojciechowska o słynnej afgańskiej dziewczynie ze zdjęcia: "Ta kobieta właściwie przez całe życie uciekała przed wojną i prześladowaniami, choć niczym nie zawiniła"

Teraz Martyna Wojciechowska postanowiła przypomnieć historię Szarbat Gula, czyli kobiety z Afganistanu, której zdjęcie pojawiło się na okładce National Geographic, a także poinformować swoich fanów, co dzieję się z nią obecnie. Ta fotografia sprawiła bowiem, że jej twarz stała się rozpoznawalna niemal na całym świecie, co niestety miało swoje cienie. Szarbat Gula nie miała łatwego dzieciństwa oraz późniejszego życia, a po objęciu na nowo rządów w Afganistanie przez talibów w tym roku, musiała uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia gdzie indziej.

- SHARBAT GULA, czyli AFGAŃSKA DZIEWCZYNA po latach znalazła bezpieczny dom. Zdjęcie z okładki National Geographic w 1985 roku, zrobione przez Steve'a McCurry'ego, jest do dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. To przeszywające zielone spojrzenie stało się symbolem wojen i cierpienia uchodźców.Rodzice Sharbat zginęli w wyniku ataku wojsk radzieckich na ich wioskę, kiedy miała zaledwie 6 lat. Z babcią i rodzeństwem wędrowali pieszo do Pakistanu i trafili do obozu dla uchodźców. To właśnie tam powstało słynne zdjęcie z okładki NG. Sharbat przez kilkanaście lat nie wiedziała, że cały świat zna Jej twarz, McCurry zdołał Ją odnaleźć i zidentyfikować dopiero po 17 latach, w 2002 roku. Rządy talibów utrudniały wcześniejsze poszukiwania - napisała w pierwszej części wpisu Martyna Wojciechowska.

- Co wiemy o Niej dzisiaj? Razem z rodziną mieszkała w Afganistanie, urodziła 4 córki (jedna z nich zmarła krótko po przyjściu na świat), a w 2016 roku straciła męża. W tym roku po objęciu przez talibów na nowo rządów w Afganistanie, znów musiała uciekać. Szukała bezpiecznego schronienia i znalazła je we Włoszech. Przedstawiciele tamtejszego rzadu potwierdzili, że jest już bezpieczna w Europie. Sharbat ma dzisiaj 49 lat. Ta kobieta właściwie przez całe życie uciekała przed wojną i prześladowaniami, choć niczym nie zawiniła. Po prostu urodziła się w złym miejscu i czasie. To tylko jedna z tysięcy podobnych historii. Choć tak bardzo wymowna i aktualna - podsumowała dziennikarka.

 
Więcej o: