Meksyk. 14-latka trafiła do więzienia, bo nie chciała zgodzić się na aranżowane małżeństwo

Od 2019 roku przymusowe małżeństwa w Meksyku są nielegalne. Mimo to nastolatka, która uciekła z domu w dniu swojego aranżowanego ślubu i nie stanęła na ślubnym kobiercu, została aresztowana i wtrącona do więzienia.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo:

14-latka o imieniu Anayeli ze stanu Guerrero w Meksyku uciekła z domu w dniu swojego aranżowanego ślubu. Wcześniej jej matka sprzedała ją 16-letniemu sąsiadowi. Za swoją córkę otrzymała 38 tysięcy złotych. Jak wyznała, zrobiła to, gdyż po śmierci męża znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. O sprawie poinformowała na Facebooku World Woman Organization. 

Ukrywała się w domu swojego przyjaciela

Po zniknięciu 14-latki rodzina pana młodego zgłosiła sprawę na policję. Funkcjonariusze odnaleźli dziewczynę w domu jej przyjaciela. Nastolatkowie natychmiast zostali przewiezieni do więzienia, w którym spędzili około 14 godzin. Po tym czasie zostali zwolnieni.

Sprawa nie doczekała się jednak jeszcze finału. Matka nastolatki musi oddać rodzinie niedoszłego pana młodego pieniądze. To nie tylko wspomnienie 38 tysięcy złotych, lecz także kwota zainwestowana w przygotowanie zaślubin. 

W rolę Patrizii Reggiani w filmie 'Dom Gucci' wcieliła się Lady GagaPatrizia Reggiani miała żal do Lady Gagi. "To nie ma nic wspólnego z pieniędzmi"

Dziewczynki są traktowane jak towar

Mimo że w Meksyku przymusowe małżeństwa od ponad dwóch lat są nielegalne, w wielu rdzennych społecznościach nadal przyzwala się na nie. Nastoletnie dziewczynki są w nich często traktowane jak towar. Prawnik Neil Arias Vitino pomógł wspomnianej dziewczynce zapewnić zwolnienie z więzienia. Jednak jak podkreśla, jej sprawa nie jest łatwa. - Jest jednojęzyczną* analfabetką, która nie ma żadnego wykształcenia. Rozmawiając z nią, zdaliśmy sobie sprawę, że jest wyjątkowo skrępowana. Przez większość czasu milczała - wyznał.

* 14-latka mówi tylko w języku miksteckim.

Więcej o: