Więcej ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl
Kto z nas nie lubi ubrać ciepłego swetra, który sprawia, że nawet najmroźniejszy dzień może być znacznie przyjemniejszy? Żeby jednak ten element garderoby rzeczywiście spełniał swoją funkcję, musimy o niego odpowiednio zadbać. Swetry mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego absolutnie nie wolno prać ich tak samo.
Od tego powinniśmy zacząć każde pranie, nie tylko wtedy kiedy pierzemy swetry. Producenci nie bez powodu na metkach umieszczają symbole, które mają pomóc nam w zachowaniu jak najlepszego wyglądu naszych ubrań. W przypadku swetrów kluczowe jest, żeby sprawdzić, czy w swoim składzie posiadają one dodatek wełny. Jeśli tak, to prawdopodobnie maksymalna temperatura, w której możesz je wyprać to 20/30 stopni, bez wirowania. Wiele pralek posiada opcję prania delikatnych tkanin, czy wełny, dlatego warto się rozeznać w tym temacie, bo to z pewnością ułatwi wam pranie nawet delikatnych swetrów.
Zanim wrzucisz ulubione swetry do pralki, przeczytaj na metce instrukcję dotyczącą prania. Nie eksperymentuj, nie ryzykuj, bo może się okazać, że twój ulubiony wełniany sweter w praniu skurczy się tak, że będzie nadawał się do wyrzucenia, albo dla dużo młodszego rodzeństwa.
Mało kto wie, że wełna to na przykład materiał, który bardzo trudno się brudzi. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasami wietrzenie wystarczy, aby skutecznie odświeżyć sweter lub inne wełniane ubrania. Nie warto więc zbyt często prać wełnianych ubrań, szczególnie po ich pojedynczym założeniu. Jeśli chodzi o pranie ręczne, to wcześniej rzeczywiście robiło się to w misce z wodą, ale obecnie wiele pralek ma taki program w swoich ustawieniach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby płukanie naszych ubrań odbywało się w takiej samej temperaturze jak pranie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie różnica temperatur ma główny wpływ na to, że swetry się kurczą.
Do prania swetrów wełnianych powinniśmy używać delikatnych detergentów, może to być np. delikatny szampon do włosów lub płyn do prania. Mamy też patent na gryzące swetry. Wystarczy, że do prania dodacie trochę odżywki do włosów i po problemie.
Podsumowując, pranie ręczne jak najbardziej ma sens jeśli przestrzegamy wcześniej wymienionych zasad. Pewne jest, że nasze ubrania nam za to podziękują świetną jakością.
W praniu swetrów szczególnie pomocne będą metki, na których znajdziemy wszelkie niezbędne oznaczenia. W większości przypadków swetry można prać w pralce na delikatnym programie w temperaturze 30 stopni. Jeśli takiego nie posiadamy, a mamy opcję prania ręcznego, to będzie to dobry wybór. Należy wtedy jednak zrezygnować z opcji wirowania. To nigdy dobrze nie wpływa na nasze swetry.
Warto zwrócić też uwagę na sposób suszenia tego elementu garderoby. Swetry najlepiej jest suszyć na płasko. Pod ciężarem wody wełna może się wyciągnąć, a sweter może stracić swój pierwotny kształt. Swetrów nie należy również suszyć przy grzejnikach i na słońcu, czyli w miejscach, w których będzie im za gorąco. Najlepiej nadmiar wody odcisnąć ręcznikiem. Następnie na suszarce rozkładamy ręcznik i dopiero na niego kładziemy sweter. Co jakiś czas możemy sweter odwracać na drugą stronę.
Wiele osób zastanawia się, czy mając suszarkę bębnową, można w niej suszyć wełniane swetry. Jeśli posiada ona opcję suszenia wełny, to jak najbardziej tak, jeśli nie to lepiej nie ryzykować.
Przede wszystkim gorącej wody i to jest największy błąd, który popełniamy przy praniu ich. Wiele osób wrzuca je razem np. z ręcznikami, czy innymi rzeczami i pierze w temperaturze 40, 50, czy nawet 60 stopni. To błąd! Jak już wcześniej wspominaliśmy, swetry powinno prać się maksymalnie w temperaturze do 30 stopni. Zbyt wysoka temperatura obkurcza włóka i przez to nasze ubrania się kurczą. Przed praniem dzianin warto odwrócić je na lewą stronę, pozapinać wszystkie guziki zamki, można też zastosować nylonowy woreczek lub małą poszewkę. Aby nasze swetry przez lata zachowały swoją jakość, należy przestrzegać konkretnych zasad i dzięki temu z pewnością nam się to uda.