Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wśród tradycji, które pielęgnowane w naszych domach są od lat, nie brakuje na pewno choinki, adwentu, opłatka czy sianka pod obrusem. Od dzieciństwa wszyscy uczestniczyliśmy w pielęgnowaniu tych pięknych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Jakie inne czynności zaliczane są do tradycji? Jest ich dużo.
24 grudnia w Wigilię domownicy ozdabiają choinkę oraz przygotowują się do kolacji. Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego uroczysta kolacja, czyli wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki". Nawiązuje ona do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od wspólnej modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii. Następnie domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Po tym można przystąpić do jedzenia.
Nie ma co ukrywać, najwięcej zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych związanych jest z Wigilią. Poza wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę wśród bożonarodzeniowych tradycji wymieniamy:
Pierwsza msza w Boże Narodzenie oznajmia narodziny Jezusa. Według tradycji odbywa się o północy, by wyrazić naszą niecierpliwość na przyjście Dzieciątka na świat. Przypomina nam o gorliwej modlitwie i oczekiwaniu pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd. Pasterka nie tylko uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Uczestniczą w niej wierni na całym świecie.