Nowe zasady kwarantanny od grudnia. Zmiany obostrzeń nie tylko dla niezaszczepionych

Ministerstwo Zdrowia w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, postanowiło wprowadzić szereg obostrzeń oraz nowe zasady kwarantanny. Na nowe zmiany powinny przygotować się nie tylko osoby niezaszczepione.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa omikron zmusiło Ministerstwo Zdrowia do podjęcia decyzji o wprowadzeniu nowych obostrzeń i limitów. Ich obowiązywanie można jednak podzielić na dwa etapy. Na jakie obostrzenia w grudniu powinni przygotować się Polacy? 

Nowe zasady kwarantanny. Obostrzenia od 1 grudnia potrwają ponad dwa tygodnie

Wprowadzony tzw. pakiet alertowy obostrzeń, który będzie obowiązywał od 1 do 17 grudnia obejmuje nowe zasady kwarantanny oraz pewne ograniczenia krajowe. Nie będą one jednak dotyczyły osób w pełni zaszczepionych, które posiadają ważny unijny certyfikat COVID: 

  • zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe i 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna dla osób z nich powracających, 
  • 14-dniowa kwarantanna dla osób wracających z krajów poza Schengen. Zwolnienie dla osób które wykonają po ośmiu dniach test PCR i uzyskają wynik negatywny,
  • limitu jednej osoby na 15 mkw w klubach i centrach fitness, na siłowniach, w muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach i konferencjach, sklepach i centrach handlowych.

Obostrzenia od 15 grudnia obejmą również osoby zaszczepione

Od 1 grudnia zmniejszone zostały limity:

  • do 100 osób biorących udział w zgromadzeniach tj. wesela, komunie, spotkania, dyskoteki,
  • do 50 proc. obłożenia w hotelach, lokalach gastronomicznych, obiektach kulturalnych i sportowych,
  • do 250 osób na wydarzenia sportowe organizowane poza obiektami sportowymi.

Od 15 grudnia zostaną one jeszcze bardziej zaostrzone nie tylko dla niezaszczepionych: 

  • 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym, 
  • 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie limitu możliwe po zweryfikowaniu osób zaszczepionych, 
  • zamknięcie klubów, dyskotek i miejsc do tańczenia. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa, podczas której będzie obowiązywał dla osób niezaszczepionych limit do max. 100 osób, 
  • obowiązkowe testy na koronawirusa — testy obowiązkowe także dla zaszczepionych w sytuacji, gdy zamieszkują one z osobą zarażoną oraz na 24 godziny przed przylotem do Polski z kraju spoza strefy Schengen. 

Nowe obostrzenia obejmą także szkolnictwo 

Dodatkowo od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. W przypadku żłobków i przedszkoli funkcjonowanie pozostaje bez zmian. 

Więcej o: