Przygotowanie mieszkania na zimę, to nie tylko udekorowanie go świątecznymi ozdobami. Trzeba spojrzeć na to ze strony praktycznej i zadbać, aby zimą było nam ciepło. Regulacja okien jest ważna, zwłaszcza że może przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy. Okna PCV mają specjalną funkcję, dzięki której możemy regulować ich szczelność tak, by przepuszczały więcej powietrza latem, a zimą dawały odpowiednią izolację. Wyjaśniamy, czym jest tryb zimowy okien i jak to zrobić.
Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl
Przestawienie okien na tryb zimowy nie wymaga wiele wysiłku. Chodzi o regulację uszczelki, która odpowiada za poziom ciepła, które wpada do domu. Zwykle ma ona kształt rolki regulującej, która może wyglądać jak bolec. W ten sposób możemy określić stopień powietrza, które wpada do domu latem i zimą. W ramach trybu zimowego redukujemy luz uszczelki, tak aby była dobrze dokręcona.
Ponieważ w okresie zimowym redukujemy luz uszczelki, wpływa to na mniejsze zużycie energii. To oznacza, że jeśli okna są szczelne i nie wpada przez nie chłodne powietrze, to mamy mniejsze zapotrzebowanie na odkręcanie kaloryferów i generowanie jeszcze większej ilości ciepła. Dzięki temu rachunki są niższe, a my oszczędzamy na tym pieniądze ciesząc się ciepłem w domach.
Bolce znajdujące się przy oknie należy przekręcić o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Trzeba uważać, bo są rozstawione w dosyć sporych odstępach i posiadają nieregularny kształt. W zależności od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę, która znajduje się na ramieniu okna. Należy "wyczuć" ten element, aby odpowiednio go docisnąć i zredukować dopływ powietrza z zewnątrz. Jeśli ciężko ci przestawić okna na tryb zimowy rękami, z powodzeniem możesz użyć kombinerek lub śrubokręta.