Regulacja okna na zimę pomoże ci zaoszczędzić pieniądze. Wyjaśniamy, jak dostosować je do pory roku

Na zimę należy się przygotować. Oprócz zmiany opon w samochodzie i pozostawieniu dżemów w spiżarni, nie zapomnij również o oknach. Regulacja okien na zimę jest bardzo ważna i może pomóc ci zaoszczędzić pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie mieszkania na zimę, to nie tylko udekorowanie go świątecznymi ozdobami. Trzeba spojrzeć na to ze strony praktycznej i zadbać, aby zimą było nam ciepło. Regulacja okien jest ważna, zwłaszcza że może przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy. Okna PCV mają specjalną funkcję, dzięki której możemy regulować ich szczelność tak, by przepuszczały więcej powietrza latem, a zimą dawały odpowiednią izolację. Wyjaśniamy, czym jest tryb zimowy okien i jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Czym jest tryb zimowy okien i jak je przestawić? Ta funkcja ma duże znaczenie

Przestawienie okien na tryb zimowy nie wymaga wiele wysiłku. Chodzi o regulację uszczelki, która odpowiada za poziom ciepła, które wpada do domu. Zwykle ma ona kształt rolki regulującej, która może wyglądać jak bolec. W ten sposób możemy określić stopień powietrza, które wpada do domu latem i zimą. W ramach trybu zimowego redukujemy luz uszczelki, tak aby była dobrze dokręcona.

Regulacja okna na zimę, a oszczędzanie pieniędzy. Te dwie rzeczy się łączą

Ponieważ w okresie zimowym redukujemy luz uszczelki, wpływa to na mniejsze zużycie energii. To oznacza, że jeśli okna są szczelne i nie wpada przez nie chłodne powietrze, to mamy mniejsze zapotrzebowanie na odkręcanie kaloryferów i generowanie jeszcze większej ilości ciepła. Dzięki temu rachunki są niższe, a my oszczędzamy na tym pieniądze ciesząc się ciepłem w domach.

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Ten "zabieg" zajmie ci kilka minut

Bolce znajdujące się przy oknie należy przekręcić o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Trzeba uważać, bo są rozstawione w dosyć sporych odstępach i posiadają nieregularny kształt. W zależności od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę, która znajduje się na ramieniu okna. Należy "wyczuć" ten element, aby odpowiednio go docisnąć i zredukować dopływ powietrza z zewnątrz. Jeśli ciężko ci przestawić okna na tryb zimowy rękami, z powodzeniem możesz użyć kombinerek lub śrubokręta.

Więcej o: