Skraplanie wody na oknach to duży problem. Jak się go pozbyć? Znamy skuteczne sposoby

Skraplanie wody na szybkach jest w okresie zimowym wciąż powtarzającym się problemem w wielu domach. Wystarczy tylko kilka czynności, aby pozbyć się kłopotu. Znamy skuteczne sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W okresie jesiennym i zimowym w wielu domach często pojawia się problem zaparowanych okien i skraplającej się na nich wody. Ich domownicy często mylnie myślą, że parowanie okien jest związane z wadą stolarki okiennej. Jest to jednak błędny trop. Wyjaśniamy, skąd bierze się problem i jak go rozwiązać.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Skraplanie wody na oknach. Skąd bierze się problem?

Jak często mylnie myślą osoby posiadające problem wody skraplającej się na oknach nie wydobywa się ona z szyby. Pochodzi ze skroplenia wilgoci z powietrza wewnątrz naszego mieszkania. Zjawisko to określamy przekroczeniem punktu rosy. Mamy z nim do czynienia nie tylko w chłodniejsze pory roku gdy gdy powstają skroplenia na naszych szybach i ścianach. Latem gdy wyjmujemy zimną wodę z lodówki, również go doświadczamy.

Należy zapamiętać, że im większa wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania tym przy wyższej temperaturze skrapla się para na przegrodach budowlanych, czyli ścianach i szybach.

Skraplanie się wody na oknach. Jak pozbyć się problemu?

Na skraplającą się wodę na oknach czy ścianach istnieje kilka sposobów:

  1. Zbadaj wilgotność powietrza w swoim domu – zalecana wilgotność powietrza w domu to ok. 40 – 50%.
  2. Sprawdź działanie wentylacji –  jeżeli w pomieszczeniu wentylacja nie działa, koniecznie zadbaj o naprawę. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca, zastąp ją wentylacją mechaniczną.
  3. Okna z mikro wentylacją – okucia z tą funkcją zapewnią stały dopływ świeżego powietrza i usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia.
  4. Nawiewniki – mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Doprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.
  5. Wietrzenie mieszkania – pamiętaj, że także jesienią i zimą konieczne jest regularne i intensywne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wystarczy, że otworzysz okna na kilkanaście minut dwa razy dziennie.
  6. Osuszacz – jeśli wilgoć zagościła w Twoim domu na stałe, zastanów się nad zakupem osuszacza powietrza. Takie urządzenie potrafi w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody.

Czy skraplanie wody na szybach jest groźne? To zależy

Wszystko zależy od intensywności zjawiska. Jednak w skrajnych przypadkach na powierzchni szyb może pojawiać się lód. Ilość pary może być też na tyle duża, że będzie prowadzić do trwałego zawilgocenia drewnianych ram okiennych i rozwoju pleśni budowlanej. A to już stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Więcej o: