Pranie kurtki puchowej? Są na to sposoby! Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Kurtka puchowa nie musi być trudna w pielęgnacji, jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Co więcej, możemy ją bez obaw uprać także w domu. W jaki sposób? Poznaj dwie sprawdzone metody na pranie kurtki puchowej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te rzeczy znajdziesz w swojej łazience. Wazelina, szare mydło, zmywacz mogą mieć inne zastosowanie

Część osób rezygnuje z zakupu kurtki puchowej ze względu na obawy przed trudnością w jej pielęgnacji. Zupełnie niepotrzebnie! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby uprać puchówkę bez utraty jej właściwości czy estetycznego wyglądu. 

Małgorzata Rozenek reklamuje sieć komórkową Małgorzata Rozenek w modnej spódnicy. Fani: "Prześliczna!"

Pranie kurtki puchowej powinno się odbyć przed sezonem zimowym 

Pranie kurtki puchowej raz w roku przed okresem zimowym będzie w zupełności wystarczające. Możemy to zrobić w pralce automatycznej, pamiętając o zaleceniach producenta zamieszczonych na metce. Dodatkowo, zanim wrzucimy kurtkę do pralki należy: 

  • wyczyścić pojemnik na płyn i proszek,
  • sprawdzić, czy z bębna nie wystają ostre części, które mogłyby uszkodzić kurtkę,
  • wyczyścić bęben wilgotną szmatką,
  • opróżnić kieszenie w kurtce,
  • zapiąć wszystkie zamki i wywinąć kurtkę na lewą stronę.

Do prania powinniśmy przygotować specjalne detergenty stworzone z myślą o puchu. Kategorycznie należy omijać codziennych środków do prania. Płyn do płukania możemy zastąpić zaś kilkoma kroplami olejku zapachowego. Kurtkę puchową najlepiej prać w programie delikatnym w maksymalnie 30 stopniach. Obroty powinniśmy ustawić na 400. 

senior (zdjęcie ilustracyjne) 15 emerytura 2021: kiedy wypłata miałaby trafić do emerytów?

Sposób na zbite kulki? Pranie kurtki puchowej z piłeczkami tenisowymi

Wrzucając do pralki wraz z kurtką 4 czyste piłeczki tenisowe minimalizujemy ryzyko powstawania zbitych kulek, które są częstą zmorą podczas prania puchówki. Rozbijają one bowiem naturalny puch oraz pierz w bezpieczny dla materiału sposób. 

Suszenie kurtki puchowej na dwa sposoby

Nie należy przejmować się, jeśli zaraz po praniu kurtka straciła swoją objętość. Jeśli prawidłowo ją wysuszymy, kurtka bez problemu powróci do poprzedniej formy. Możemy to zrobić przy użyciu automatycznej suszarki wybierając program delikatny i maksymalnie do 60 stopni. Wyższa temperatura może przypalić pierz. Drugim sposobem jest delikatne odciśnięcie kurtki i położenie na płasko z dala od wszelkich źródeł ciepła. Trzeba jednak co jakiś czas porozbijać puch dłońmi poprzez strzepywanie i delikatne oklepywanie kurtki.

Więcej o: