Rodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury?

Rodzaje choinek. Który iglak postoi najdłużej, a może lepszym rozwiązaniem będzie sztuczne drzewko? Sprawdź z nami przegląd choinkowych trendów i wybierz coś dla siebie.

Najlepsza choinka do domu - żywa czy sztuczna? 

To pytanie co roku powraca jak bumerang, zdania są podzielone. Część osób nie wyobraża sobie świąt bez żywej choinki, pozostali zwracają uwagę na kwestie praktyczne, a prawda i tak zawsze leży pośrodku. Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza choinka do domu? Sprawdź nasz poradnik.

ChoinkaChoinka Afishera, pixabay

Jaka choinka pachnie najbardziej? - argumenty za żywym drzewkiem 

Żywe drzewko to gwarancja magicznej atmosfery. Jak wybrać najlepszego iglaka, który najdłużej zagości w salonie? Poniżej prezentujemy argumenty za naturalną wersją oraz kilka faktów na temat różnych gatunków choinek

 • Zapach 

Tego wyjątkowego zapachu nie da się pomylić z niczym innym. Co ciekawe, na rynku dostępne są specjalne aerozole, które mają imitować naturalny aromat choinki

 • Naturalny efekt 

Prawdziwe drzewo, zawsze będzie wyglądać lepiej niż sztuczne, które nawet w najlepszej wersji jest tylko imitacją natury. 

 • Przedłużone życie choinki 

Naturalne drzewko w donicy można po świętach wysadzić na przykład do lasu lub do ogródka, ale warunek jest jeden: drzewko nie może mieć uszkodzonych korzeni.

Rodzaje choinek do domu - opinie na temat żywych drzewek 

Choinka choince nie równa, część żywych drzewek wyróżnia się symetrycznym kształtem, jeszcze inne przetrwają bez utraty igieł nawet kilka tygodni. Zastanawiasz się, jaka choinka pachnie najładniej i nie gubi igieł? Więcej na temat rodzajów choinek do domu i opinii na ich temat piszemy poniżej. 

 • Sosna - wyróżnia się nieregularnym kształtem, a jej podwójny rząd igieł utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. To stosunkowo tanie drzewko, które pięknie pachnie. 
 • Świerk pospolity – tania i praktyczna opcja ze względu na tendencję do gubienia igieł. Korona w kształcie stożka i krótkie igły sprawiają, że to drzewko wyjątkowo łatwo ubrać. 

Świerk pospolityŚwierk pospolity Cezary Aszkiełowicz/ Agencja Wyborcza.pl

 • Świerk srebrny jest bardzo trwały, jest duża szansa na to, że postoi przez cały okres świąt. Chłodny odcień igieł sprawia, że drzewko jest wyjątkowo miłe dla oka. 

Świerk srebrny w donicyŚwierk srebrny w donicy CEZARY ASZKIEŁOWICZ

 • Świerk biały, czyli wiecznie zielone drzewko. Stożkowaty kształt oraz piramidalna korona sprawia, że choinka w tym wydaniu to klasyczne bożonarodzeniowe drzewko. Ten, kto marzy o gęstej choince, będzie zachwycony. 

Świerk biały 'Blue wonder'Świerk biały 'Blue wonder' 

 • Jodła kaukaska - to najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek, igły jodły nie opadają, tylko zasychają na gałązce. Jodła kaukaska może cieszyć oko w domowym zaciszu, nawet przez dwa miesiące.  
 • Jodła pospolita - na pierwszy rzut oka przypomina świerk, ale gdy przyjrzeć się z bliska można dostrzec bardzo płaski układ igieł, które bardzo długo trzymają się na choince. 

JodłaJodła geralt, pixabay

Rodzaje choinek do domu: opinie na temat sztucznej choinki

 

 1. Naturalne choinki wbrew pozorom nie są w pełni ekologiczne. W niektórych domach od kilkunastu lat jest jedna i ta sama sztuczna choinka, co wiąże się z oszczędnością w każdym wymiarze, także po stronie natury. 
 2. Sztuczna choinka to idealne rozwiązanie do bloku z centralnym ogrzewaniem, gdzie naturalne  drzewko może posypać się na długo przed świętami. Sztuczna choinka nie generuje dywanu z igieł i nie sprowadzi do domu lokatorów na gapę. 

Rodzaje choinek - lista modnych drzewek 

Przy wyborze warto kierować się wystrojem mieszkania. Jaką choinkę wybrać do nowoczesnego wnętrza, a które drzewko polubi się z tradycją? 

Jaką choinkę wybrać do nowoczesnego apartamentu? 

Lista rodzajów choinek otwiera się wraz z minimalistyczną wersją drzewka w kolorze czarnym z delikatną lampką na każdej gałązce. To najlepsza odpowiedź na pytanie, jaką choinkę wybrać, gdy liczy się dla nas spokojna i nowoczesna przestrzeń. 

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Jaka choinka do domu w tradycyjnym klimacie? 

W tym przypadku sprawdzi się każda sztuczna choinka w neutralnych odcieniach, zieleń nie może być zbyt jaskrawa. Jaka choinka do domu, gdy zależy nam na naturalnym efekcie? Zdecydowanie warto wybrać wersję z delikatnie bielonymi gałązkami na końcach, które idealnie imitują śnieg. 

Choinka do domu. Która najlepsza dla dzieci? 

Coraz więcej maluchów może pochwalić się swoim prywatnym drzewkiem. Która choinka do domu będzie najlepsza do dziecięcego pokoju? Najmłodsi preferują dwa trendy: duża tradycyjna choinka w amerykańskim stylu "na bogato" lub nowoczesne wersje drzewka takie jak: 

 • biała choinka
 • choinka oprószona śniegiem 
 • choinka w ulubionym, jaskrawym kolorze 

Zobacz też: Świąteczne sukienki dla mamy i córki. Już dziś wybierzcie idealny zestaw!

Więcej o: