Była stewardesa opowiedziała o swojej pracy: "Zdziwisz się, za co dostajemy pieniądze"

Zawód stewardessy kojarzy się zwykle z przyjemną pracą, ale mało kto wie, za co tak naprawdę płaci się obsłudze samolotu. Pewna TikTokerka postanowiła opowiedzieć o tym w swoich social mediach.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl 

Kat Kamalani była stewardessą przez siedem lat. Teraz w swoich social mediach kobieta opowiada o kulisach pracy w chmurach. W jednym z filmików poruszyła temat wynagrodzenia. Choć mogłoby się wydawać, że wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku innych zawodów to możecie się nieźle zdziwić. 

Zobacz wideo

Kobieta nigdy nie dostała pieniędzy za witanie gości 

Kiedy my gdzieś lecimy to nasza podróż tak naprawdę rozpoczyna się już od boardingu. Wchodząc na podkład samochodu, od progu drzwi witają nas stewardessy i stewardzi, życząc nam miłej podróży. Okazuje się, że tak naprawdę praca dla załogi samolotu, która obsługuje gości, za którą dostają wynagrodzenie, zaczyna się, dopiero kiedy zamkną się drzwi. To jest jednoznaczne, z tym że  stewardessy i stewardzi nie dostają wynagrodzenia ani za witanie, ani za żegnanie gości tylko za samą podróż za zamkniętymi drzwiami samolotu. Publikując na swoim kanale na TikToku, mówi: "Kiedy te drzwi pokładowe są otwarte, nie otrzymujemy wynagrodzenia".

Więc kiedy wsiadasz do samolotu i wysiadasz z niego, nie dostajemy za to pieniędzy.

Kat Kamalani, tłumaczy, że personel pokładowy jest zwykle opłacany tylko za "godziny lotu", kiedy samolot jest rzeczywiście gotowy do lotu lub jest już w powietrzu. Kobieta zwraca też uwagę swoim fanom, by byli naprawdę mili dla tych stewardes, ponieważ pracują za darmo.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć stewardessy? 

Tego dziewczyna nie zdradziła, ale wspomniała też o wynagrodzeniu za tzw. długie loty, kiedy obsługa pokładowa musi zatrzymać się na jakiś czas w hotelu. W tym wypadku stewardesy otrzymują takie  wynagrodzenie.

To około 1,50 do 2,50 dolarów (6 do 10 złotych) za godzinę, w zależności od tego, gdzie jesteś.

Prawda jest taka, że prawdopodobnie wynagrodzenie w różnych liniach lotniczych znacząco różni się od siebie. Zupełnie inaczej też to wygląda, kiedy stewardessa nie leci dużym samolotem, a np. samolotem prywatnym. Nie mniej jednak wiele osób pracujących na pokładach samolotu jest zgodnych, że jest to naprawdę ciekawa praca. Trzeba być jednak gotowym na ryzyko, które jej towarzyszy. Większość z nas doskonale pamięta, co się wydarzyło 11 września 2001 roku. Oczywiście zdarzają się również mniej drastyczne sytuacje, jak np. awanturujący się pijani pasażerowie. W tym wypadku to również stewardessa czy steward musi rozwiązać taką sytuację, żeby lot przebiegał nareszcie pasażerów bez większych zakłóceń. 

Więcej o: