Rzeczy, których kobiety nie mogły robić jeszcze 50 lat temu. Lista zszokowała internautów

Obecnie sytuacja kobiet w Polsce i na świecie znacząco różni się od tego co miało miejsce jeszcze 50 lat temu. Wciąż widzimy znaczące różnice np. w zarobkach na podobnych stanowiskach, ale w wielu innych kwestiach wiele się zmieniło.

Więcej ciekawostek znajdziecie na Gazeta.pl

W sieci można znaleźć sporo artykułów dotyczących zakazów, które dotyczy kobiet w różnych miejscach na świecie, w różnych latach. Pewien użytkownik na serwisie Tumblr stworzył listę zakazów, która dotyczyła kobiet w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Niektóre punkty z tej listy bardzo zaskoczyły internautów, chociażby dlatego, że obecnie wydają się one absurdalne. Sprawdźmy najbardziej szokujące z nich. 

Zobacz wideo

Tego kobiety nie mogły robić jeszcze 50 lat temu

W latach 60. kobieta nie mogła legalnie:

 • Otworzyć konta w banku ani posiadać karty kredytowej bez pisemnego pozwolenia ze strony ojca albo męża.
 • Być członkiem ławy przysięgłych, ponieważ jej nieobecność mogła stanowić problem dla rodziny, jako że kobieta była pomocą domową męża.
 • Nabyć żadnej formy antykoncepcji bez zgody męża. Musiała być mężatką, a mąż musiał wyrazić zgodę na odłożenie planów reprodukcyjnych.
 • Liczyć na równość w miejscach pracy. Raport "Kennedy’s Commission on the Status of Women" z 1963 roku wykazał, że kobiety zarabiały 59 centów na każdego dolara zarabianego przez mężczyzn, oraz nie były zatrudniane na bardziej lukratywnych i profesjonalnych stanowiskach.
 • Utrzymać pracy jeśli zaszły w ciążę. Do czasu wprowadzenia ustawy "Pregnancy Discrimination Act" w 1978 roku kobiety były regularnie zwalniane za to, że zaszły w ciążę.
 • Odmawiać współżycia mężowi. W połowie lat 70. większość stanów Ameryki uznała gwałt małżeński, a w 1993 roku stał się on przestępstwem we wszystkich 50 stanach. Mimo to do dziś w wielu miejscach gwałt małżeński często jest traktowany inaczej niż inne formy gwałtu.
 • Otrzymać łatwego rozwodu. Przed wprowadzeniem prawa o rozwodzie bez orzekania o winie w roku 1969 małżonkowie musieli udowodnić winę drugiej strony, taką jak niewierność, a to często kończyło się rekryminacją.
 • Przeprowadzić legalnej aborcji w większości stanów. Sprawa Roe przeciwko Wade z 1973 roku zapewniła kobietom prawo do aborcji przez cały okres ciąży.
 • Podejmować działań prawnych przeciwko molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy. Po raz pierwszy miało to miejsce dopiero w 1977 roku.
 • Aplikować o pracę w męskich zawodach. Decyzją Equal Employment Opportunity Commission ogłoszenia o pracę z rozróżnieniem ze względu na płeć stały się nielegalne. Ten wyrok został podtrzymany przez Sąd Najwyższy w 1973 roku, co otworzyło kobietom drogę do aplikowania na lepiej płatne stanowiska na równi z mężczyznami.
Właśnie dlatego potrzebujemy feminizmu. Dzięki temu wiemy, że feminizm działa.

- pisze użytkownik, który stworzył wyżej wymienioną listę. 

Jak kiedyś kobiety miały się zachowywać w Polsce?

 W 1979 roku w Polsce wydano książkę "Poradnik Gospodyni" pod wydawnictwem Państwowego wydawnictwa rolniczego i leśnego. Sprawdziliśmy, jak wtedy postrzegano kobiety i jakie nakazy czy zakazy je obowiązywały. Wszystkie cytaty pochodzą z poradnika

 • "Rodzinę powinno się planować, biorąc pod uwagę stan swojego zdrowia i współmałżonka. Najlepszy wiek rozrodczy dla kobiety jest między 22 a 30 rokiem życia." 

Okazuje się, że kiedyś w Polsce dopuszczona była tzw. aborcja na żądanie, która miała na celu pomoc tym  kobietom, które były wobec niepożądanej ciąży całkowicie bezradne. 

Wprowadzona w Polsce w kwietniu 1956 roku ustawa o przerywaniu ciąży dopuszcza na żądanie kobiety przeprowadzenie zabiegu w szpitalu, dając jej tym pełne prawo do decydowania o swoim życiu i życiu dziecka.
 • "Kobiety o budowie delikatnej, sylwetce wiotkiej, urodzie pastelowej powinny zachować styl romantyczny. Urodę poważną, surową, usposobienie zrównoważone, dostojne podkreśli styl matrony. Osoby o urodzie niezbyt klasycznej, ale oryginalnej budzącej zainteresowanie o usposobieniu towarzyskim mogą sobie pozwolić na styl indywidualny."
 • "Wystarczy, chociażby popatrzeć w pociągu na rozwalanego mężczyznę albo na kobietę siedzącą z niedbale rozstawionymi nogami. Obrzydzenie bierze i nawet w długiej podróży rozmowa się nie klei."
 • "Nie pokazuj demonstracyjnie, że masz poczucie rytmu w nogach i we krwi, że cię w tańcu ponosi. Pozwól sobą kierować, choć by partner nie robił tego tak żywiołowo, jak ty sobie życzysz."

Zaskoczeni?

Więcej o: