Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na początku 2021 roku po raz pierwszy od czterech lat kwota abonamentu uległa zmianom. Jednak decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stawki za abonament RTV 2022 pozostaną na takim samym poziomie. Ile wynosi opłata za abonament i kto nie musi ponosić kosztów z tego tytułu? Odpowiadamy.
Choć większość Polaków traktuje abonament RTV jako opłatę dobrowolą, to według przepisów każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny ma obowiązek jego uiszczenia. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. W grupie osób zwolnionych z opłacania abonamentu RTV znajdują się m.in.:
Kwotę za abonament RTV można odprowadzać co miesiąc lub z góry za określony okres. Korzystając z drugiej opcji możemy zaoszczędzić nawet do 10 proc. Stawki za abonament radiofoniczny wyniosą:
Jeśli jesteśmy zaś posiadaczami telewizora lub telewizora i radioodbiornika, to obowiązują nas nieco wyższe stawki:
Nieuiszczanie abonamentu bądź brak zgłoszenia posiadania telewizora czy radioodbiornika, może skutkować karą pieniężną. Jej wysokość to 30-krotność miesięcznej opłaty, czyli nawet do 735 zł. Co istotne, płacenie abonamentu za telewizję kablową lub satelitarną nie zwalnia z płacenia abonamentu RTV. Za pobieranie opłat, jak i ewentualną egzekucję grzywny odpowiada Poczta Polska. Placówka może domagać się uregulowania abonamentu nawet do 5 lat wstecz. Jeśli po otrzymaniu wezwania do zapłaty, nie wniesiemy płatności w ciągu 7 dni, to komornik będzie mógł nam pobrać tę kwotę z konta.