Nowe obostrzenia od 15 grudnia 2021: polskie wytyczne jednymi z mniej restrykcyjnych w Europie

Wprowadzone nowe obostrzenia od 15 grudnia 2021 to nie tylko nowe zasady kwarantanny, ale też nowe limity krajowe. Polskie wytyczne nie należą jednak do szczególnie restrykcyjnych biorąc pod uwagę zaostrzenia stosowane w innych państwach europejskich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Rozwój czwartej fali koronawirusa zmusił rząd do nałożenia nowych restrykcji określanych jako pakiet alertowy obostrzeń. Część z nich obowiązuje już od 1 grudnia, natomiast kolejne rozpoczną się już 15 grudnia. Mowa tutaj, chociażby o obowiązkowych testach na koronawirusa, zmniejszeniu obłożenia w komunikacji miejskiej czy obiektach kulturalnych. Jak obostrzenia wyglądają w pozostałych krajach europejskich? 

Nowe obostrzenia w Niemczech

Niektóre niemieckie landy wprowadziły testy zasady 2G, która być może wkrótce będzie nowym ograniczeniem panującym w całym kraju. We wszystkich obiektach rozrywkowych i handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami i aptekami, obowiązywać będą opaski dla zaszczepionych i wyleczonych, które będą umożliwiały tym osobom wejście do powyżej wskazanych placówek. Klient ma być raz dziennie sprawdzany jest pod kątem 2G. Po otrzymaniu opaski, zakupy będzie można zrobić z nią do końca dnia. 

Obowiązkowe testy w Portugalii

W Portugalii do 20 marca 2022 roku obowiązywać będzie stan klęski żywiołowej. W związku z tym po przylocie do tego kraju obowiązkowe będzie przedstawienie negatywnego testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Co istotne, unijny certyfikat COVID będzie uznawany wyłącznie na granicy lądowej od podróżnych przybywających z krajów UE o niskim poziomie infekcji. Ważny test będzie wymagany również podczas chęci wzięcia udziału w dużych imprezach kulturalnych lub sportowych.

Jedne z surowszych restrykcji covidowych obowiązują w Holandii

Coraz większa liczba osób zakażonych koronawirusem zmusiła Holandię do wprowadzenia nowych ograniczeń. Przywrócona została zasada 1,5 metra dystansu społecznego oraz obowiązkowych maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Sklepy, restauracje, muzea, firmy usługowe oraz siłownie muszą być zamknięte maksymalnie o godzinie 17:00. Co więcej, chcąc wybrać się do powyżej wskazanych miejsc z wyjątkiem sklepów, obowiązkowe jest uzyskanie przepustki sanitarnej.

Więcej o: