Kim są dziewice konsekrowane? W tej diecezji ich liczba stale rośnie

W Polsce mieszka obecnie ponad 360 dziewic konsekrowanych, z czego najwięcej, bo aż 53 pochodzi z diecezji krakowskiej, gdzie zresztą 18 kolejnych przygotowuje się do konsekracji.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Od kilkunastu lat w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Katedrze Wawelskiej odbywa się uroczysta eucharystia połączona z obrzędem konsekracji dziewic, na którą przybywają kobiety należące do stanu dziewic diecezji krakowskiej. Podczas ostatniej uroczystości, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz udzielił konsekracji i włączył do stanu dziewic konsekrowanych kolejne dwie kobiety.

Zobacz wideo

Na ten moment w Polsce mieszka ponad 360 dziewic konsekrowanych, z czego najwięcej, bo aż 53, pochodzi właśnie z diecezji krakowskiej, gdzie zresztą kolejnych 18 przygotowuje się już do obrzędu.

Kim są dziewice konsekrowane?

Dziewice konsekrowane zobowiązują się do zachowania dziewictwa przez całe życie, poświęcając przy tym swoje życie modlitwie i służbie Kościołowi. Nie są jednak zobowiązane do życia wspólnego - w przeciwieństwie do sióstr zakonnych żyją i pracują w świeckim świecie.

Stewardessy, zdjęcie ilustracyjneByła stewardesa ujawnia kulisy pracy: "Zdziwisz się, za co dostajemy pieniądze"

Dziewictwo konsekrowane to najstarsza z form życia konsekrowanego, która wywodzi się jeszcze z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tradycja poświęcania swojego dziedzictwa Bogu, znana była już w starożytności. Zanim kobietom udzielono zgodę na wstępowanie do zakonu, wiele z nich decydowało się właśnie na wstępowanie do stanu dziewic.

Z biegiem lat zrezygnowano jednak z tego obrzędu, który powrócił dopiero po ośmiu wiekach przerwy, w 1970 roku. Pierwszą Polką, która w 1991 roku złożyła uroczysty ślub czystości, była Zofia Prochownik.

Zatroskana żona wysłała męża do dermatologaŻona wysłała męża do dermatologa. Po powrocie od lekarza na jego ciele były notatki

Więcej o: