Choinka w doniczce - co warto wiedzieć przed zakupem?

Choinka w doniczce w okresie świąt może ozdobić wnętrze domu, a później ogrodu. Jak wybrać idealne drzewko i który gatunek jest stworzony do donicy?

 

Choinka w doniczce - ile wytrzyma i czy drzewkiem można cieszyć się przez całe święta? 

Ile wytrzyma choinka w doniczce? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od gatunku drzewa oraz stanu korzeni konkretnej sztuki. A jaka jest najlepsza choinka w doniczce? Poniżej prezentujemy przegląd popularnych iglaków wraz z krótkim opisem. 

Choinka w doniczce z korzeniami - drzewka, które po sezonie można posadzić w ogrodzie

Decyzja o zakupie choinki w doniczce z korzeniami najczęściej podyktowana jest małą ilością przestrzeni lub dalszym planem na drzewko. Osoby, które po sezonie chcą wysadzić drzewko do ogrodu, powinny wybrać opcję w pełni ukorzenioną, która jest zdecydowanie droższa od wersji bez korzenia. Sprzedawcy nie zawsze informują nas o faktycznym stanie wybranej choinki, dlatego to właśnie cena powinna być głównym wyznacznikiem. Co warto wiedzieć o poszczególnych gatunkach choinek?

  • Sosna posiada nieregularny, ciekawy kształt oraz prawdziwy arsenał z igieł (aż dwa rzędy). Na tle innych choinek wyróżnia ją piękny zapach. Nawet w ciepłym mieszkaniu postoi kilka tygodni
  • Świerk pospolity ma tendencję do gubienia igieł, donica ze świerkiem nie może stać w bardzo ciepłym pomieszczeniu. Stożkowaty kształt oraz krótkie igły sprawiają, że taką choinkę szybko się ubiera. 
  • Świerk srebrny czaruje zimnym odcieniem igieł. Jest to bardzo trwałe drzewko, którym można cieszyć się przez całe święta. 
  • Jodła kaukaska - to najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek, puchata postawa sprawia, że ta choinka przypomina drzewa z bożonarodzeniowych kreskówek. 

Choinka w doniczce - jaka najlepsza na cały rok? 

Jaka jest najlepsza choinka? Właściciele mieszkań, którzy nie zamierzają wysadzić choinki do ziemi, powinny wybrać gatunek, który najlepiej czuje się właśnie w donicy. Szukasz najlepszego rozwiązania? Postaw na dwa poniższe gatunki.

  • Choina kanadyjska - wyróżnia się ciemnozielonym igliwiem oraz szyszką. To opcja stworzona do donicy, po sezonie można ją więc po prostu rozebrać z ozdób i dalej cieszyć się zielonym drzewkiem.
  • W poszukiwaniu wiecznie zielonego drzewka o idealnym kształcie warto sięgnąć po świerk biały. To typowo bożonarodzeniowe drzewko w kształcie piramidy idealnie czuje się w donicy. 

Choinka w doniczce na pniu - top trend 

Choinka w doniczce na pniu to prawdziwy hit kilku ostatnich lat, bez problemu można kupić tego typu choinkę w wersji sztucznej. A co jeśli marzy nam się naturalne drzewko z długim trzonkiem? Poniżej prosta instrukcja DIY. 

Choinka na pniu krok po kroku:

  1. przygotuj kilka drewnianych krążków o średnicy kilku centymetrów, grube na około 2 cm,
  2. w kolejnym kroku nawierć plaster pośrodku, potrzebnych będzie kilka otworów i powkładaj naturalne gałązki, w celu lepszego umocowania można je podkleić klejem na gorąco, 
  3. na koniec wystarczy ozdobić całość światełkami LED i gotowe. 
Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Choinka w doniczce: cena - ile trzeba zapłacić za ukorzenione drzewo? 

Jak już wcześniej wspomniano za choinkę w doniczce, która ma szansę na dalsze życie w ogrodzie, trzeba zapłacić nieco więcej. Jaka jest średnia cena choinek w doniczce?

  • Za sosnę w donicy zapłacimy około 60 zł 
  • Świerk pospolity to wydatek rzędu 50 zł 
  • Świerk srebrny w donicy kosztuje ponad 100 zł 
  • Za jodłę kaukaską trzeba zapłacić ponad 150 zł 
  • Choina kanadyjska - około 40 zł 
  • Świerk biały kosztuje stosunkowo niewiele, około 20 zł 

Zobacz też: Kartki na Boże Narodzenie ręcznie robione: jak zaskoczyć bliskich niepowtarzalną kartką z życzeniami?

Więcej o: