Jak wybielić firanki domowym sposobem? Te metody sprawią, że będą wyglądały jak nowe!

Nie zawsze proszek czy płyn do prania jest w stanie uporać się z brudnymi lub zżółkniętymi firankami. Jest jednak kilka domowych sposobów na to, jak wybielić firanki, aby wyglądały jak nowe. Poznaj cztery skuteczne metody na wybielanie firanek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Promienie słoneczne, zanieczyszczenia czy nawet kurz, który osiada na firankach, może sprawić, że z czasem zaczną one tracić swój śnieżnobiały kolor. Kiedy zwykły proszek przestaje sobie dawać radę, warto sięgnąć po kilka domowych sposobów na odświeżenie wyglądu firanek. Niezależnie od tego, po którą z poniższych metod sięgniemy, należy pamiętać, że firanki pierzemy bez wirowania w maksymalnie 30 stopniach. Warto również przed włożeniem do pralki, złożyć firankę w kostkę bądź umieścić w specjalnym woreczku. 

Jak wybielić firanki za pomocą sody oczyszczonej? 

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przygotowanie w dużej misce roztworu, do którego potrzebujemy 500 g sody na 10 l wody. W takiej mieszance moczymy firankę przez kilka godzin, a następnie pierzemy ją w tradycyjny sposób. Nieco szybszym sposobem jest dodanie sody oczyszczonej do szufladki w pralce. Poza odzyskaniem koloru firanki będą również delikatniejsze w dotyku, dzięki zmiękczającym właściwościom sody. 

Proszek do pieczenia lub aspiryna, czyli skuteczny sposób na to, jak wybielić firanki

Sodę oczyszczoną możemy zastąpić także proszkiem do pieczenia. Całe opakowanie należy rozpuścić w 5 l wody i w takim roztworze namaczać firanki przez kilka godzin. Podobny efekt osiągniemy rozpuszczając w wodzie pięć rozpuszczonych tabletek aspiryny. 

Wybielanie firanek octem i solą kuchenną

Kolejny sposób nie wymaga użycia pralki. Do 10 l wody dodajemy cztery łyżki soli kuchennej lub pół szklanki octu. Po kilkugodzinnym namaczaniu, płuczemy firanki i zawieszamy je na karniszu do ich całkowitego wyschnięcia. Ten sposób sprawdzi się także w przypadku firanek wykonanych ze sztucznych włókien. 

Dla śnieżnobiałego efektu wykorzystaj sok z cytryny

Trochę soku z cytryny możemy dodać do prania lub do miski z wodą i namaczać firankę przez kilka godzin. Po zastosowaniu tej metody zaleca się wywiesić firankę na słońce, aby jeszcze bardziej rozjaśniała. Sok z cytryny nie tylko nada firankom bielszego koloru, ale też pomoże pozbyć się zapachu dymu papierosowego. 

Więcej o: