Oświetlenie domu na święta: jak udekorować dom światłem na najpiękniejsze ze świąt?

Oświetlenie domu na święta jest jednym z punktów na liście przygotowań do Bożego Narodzenia. Oprócz świątecznych porządków i zakupu prezentów, to właśnie ubieranie choinki i montaż lampek świątecznych wprowadzają do naszego domu tę wyjątkową, bożonarodzeniową atmosferę. Jakie oświetlenie domu będzie szczególnie cieszyć nasze oczy w Święta Bożego Narodzenia?

Pomysły na oświetlenie domu na święta: by wyrazić radość z nadejścia świąt

Pomysły na oświetlenie domu na święta mogą być rozmaite, ale łączy je jedno: chęć wyrażenia radości z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Dekorując mieszkanie czy dom na okres świąteczny nie można zapomnieć, jak ogromną rolę w stworzeniu niepowtarzalnej atmosfery odgrywa odpowiednie oświetlenie. Oczywiście, w większości domów światełka pojawiają się na choince, ubieranej zazwyczaj w wigilię Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak jedyny sposób na udekorowanie domu światłem. Jeśli na stole, meblach, parapetach czy kominku ustawiamy świąteczne stroiki, to warto pomyśleć o ozdobach ze świecą lub innym źródłem światła. Lampki choinkowe, girlandy czy łańcuchy świetlne będą prezentować się doskonale nie tylko na choince, ale również zawieszone pod sufitem, na ścianie czy w oknie. Warto zadbać o to, by oświetlenie wnętrza było estetyczne, ciekawie rozmieszczone i dodawało pomieszczeniu uroku.

Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl

Oświetlenie domu na Boże Narodzenie: jak udekorować światłem wnętrze?

Oświetlenie domu na Boże Narodzenie dotyczy zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i zewnętrznych części domu. Ogromne pole do popisu mają osoby posiadające domek z ogródkiem, jednak i lokatorzy mieszkań w blokach nie muszą się ograniczać wyłącznie do lampek zapalanych na choince, choć niewątpliwie to ona skupia na sobie największą uwagę domowników i gości. Dlatego wydaje się, że odpowiedni dobór światełek na choinkę to klucz do sukcesu. Różnokolorowe lampki choinkowe sprawdzą się, jeśli choinka będzie jedynym świecącym punktem pomieszczenia. Elegancji dodadzą naszemu drzewku lampki w jednym kolorze, np. ciemnoniebieskie bądź białe, kojarzące się z zimą. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wolimy światło pulsujące, płynnie zanikające czy stałe, warto wybrać lampki z możliwością regulacji sposobu świecenia. Girlandy świetlne nie zawsze muszą oznaczać ciągnące się po ziemi przewody – możemy wybrać oświetlenie zasilane bateriami. Ciekawym pomysłem może być udekorowanie lampkami choinkowymi największej rośliny doniczkowej znajdującej się w pokoju. Warto też zadbać o ozdobienie całego pomieszczenia podobnym oświetleniem – jeśli na choince powiesimy lampki LED, diody LED w podobnym kolorze można umieścić w różnych punktach wnętrza, np. w ustawionych na meblach i parapetach szklanych naczyniach.

Oświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjneOświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjne Evgeny Atamanenko/shutterstock

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Oświetlenie zewnętrzne domu na Boże Narodzenie: o czym warto pamiętać?

Jakie oświetlenie zewnętrzne domu na Boże Narodzenie warto wybrać? Wiele zależy od tego, co chcemy oświetlić i jak dużą przestrzeń mamy do zaaranżowania. Możemy zaszaleć i udekorować światłem cały ogród wraz z bramą i ogrodzeniem, ale z powodzeniem też możemy się ograniczyć do wybranych drzewek, drzwi i okien, elewacji bądź dachu. Każda wersja jest dobra, o ile zostanie odpowiednio przemyślana, dobrze dobrana i zamontowana. Przy wyborze oświetlenia koniecznie sięgajmy po lampki przeznaczone do użytku zewnętrznego – będą działały bezawaryjnie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż są odporne m.in. na kontakt z wodą i działanie niskich temperatur. Warto wybierać dekoracje trwałe i niezawodne, by cieszyły oko nie tylko przez cały okres świąteczny, ale także były zdatne do użytku w kolejnych sezonach. Pamiętajmy także, by ozdabiając dom i jego otoczenie, zachować umiar i wykazać się dobrym smakiem.

Oświetlenie zewnętrzne domu na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjneOświetlenie zewnętrzne domu na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjne Bogdan Sonjachnyj/shutterstock

Oświetlenie domu na święta: pomysły można czerpać zewsząd

Aranżując oświetlenie domu na święta, pomysły znajdziemy zarówno w katalogach, jak i w ofertach wielu sklepów internetowych. W sprzedaży, prócz tradycyjnych lampek czy łańcuchów świetlnych, znajdują się także gotowe świecące instalacje. Jeśli dysponujemy ogrodem czy trawnikiem przed domem, możemy tam postawić np. świecącą instalację w kształcie renifera. Jeszcze większe wrażenie zrobią świetlne sanie Mikołaja, ciągnięte przez zaprzężone do nich renifery. Również tradycyjne lampki, zawieszone na drzewach w ogrodzie czy balustradzie balkonu będą się prezentowały doskonale – pod warunkiem, że sięgniemy po model przystosowany do montażu na zewnątrz. Ciekawe rozwiązanie stanowią węże świetlne, w których świecące diody schowane są w zabezpieczającej je rurce z tworzywa sztucznego. Jeśli chcemy przyozdobić balkon, zamiast tradycyjnych lampek możemy sięgnąć po tzw. sople lub girlandy – ten rodzaj oświetlenia będzie ciekawszy zwłaszcza na niewielkim balkonie w bloku.

Oświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjneOświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjne oatawa/shutterstock

Oświetlenie domu na święta: inspiracje znajdziemy na każdym kroku

Również aranżując wewnętrzne oświetlenie domu na święta, inspiracje można znaleźć wszędzie, zwłaszcza w katalogach sklepów oferujących tego typu oświetlenie. Najpopularniejsze zdają się być wciąż lampki choinkowe, które zawieszane są nie tylko na drzewkach, ale również w wielu innych miejscach pokoju, na balkonach, wokół poręczy schodów czy na zewnątrz. Popularność zdobywają też sople LED, które doskonale zaprezentują się na przykład zawieszone w oknie. Girlandy świetlne sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu domu. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone – wystarczy puścić wodze wyobraźni i udekorować dom światłem tak, jak lubimy najbardziej.

Oświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjneOświetlenie domu na święta. Zdjęcie ilustracyjne Fusionstudio/shutterstock

Zobacz też: Zakazane prezenty dla mężczyzny - tego nie kupuj!

Więcej o: