500 plus dla seniora. Wniosek o dodatkowe świadczenie można złożyć jeszcze w tym roku

Niektórzy emeryci mogą otrzymać nawet 500 plus dla seniora co miesiąc. To dodatek do emerytury, który przysługuje obywatelom w szczególnej sytuacji. Pieniądze są wypłacane przez ZUS, ale konieczny jest wniosek. Można go złożyć jeszcze w tym roku.

Nie wszyscy emeryci są zadowoleni z otrzymywanej emerytury. W Polsce najniższa emerytura zgodnie z przepisami z 1 marca 2021 wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Ta kwota może rozczarować, nie mówiąc o tym, że może nie być wystarczająca na pokrycie kosztów lekarstw. Seniorzy mają szansę poprawić swoją sytuację finansową. Otrzymują m.in trzynastą i czternastą emeryturę, a część z nich może ubiegać się też o 500 plus dla seniora.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Maciej Wąsik: Nikt z CBA, kto kontrolował oświadczenia Obajtka, nie pracuje w Orlenie

Kto może wnioskować o 500 plus dla seniora? Te osoby otrzymają świadczenie

Dla kogo jest 500 plus? Mogą o nie ubiegać się przede wszystkim rodziny z dziećmi. Okazuje się, że nie tylko bo podobną formę świadczenia mogą dostawać także seniorzy. 500 plus dla seniora jest przyznawane emerytom w szczególnej sytuacji. Liczy się przede wszystkim ich stan zdrowia.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus dla seniora? Nie tylko wniosek się liczy

500 plus przysługuje seniorom w szczególnej sytuacji zdrowotnej. Konieczne jest, aby posiadali dokumentację medyczną, którą dołączą do składanego wniosku. Oprócz tego liczy się:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

Wniosek można złożyć samodzielnie, lub poprzez zaufaną osobę za pomocą profilu zaufanego na gov.pl, lub w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji wymaga dołączenia dokumentacji

Oprócz wniosku, senior musi dostarczyć odpowiednią dokumentację medyczną, która świadczy o jego stanie zdrowia. Dopiero wtedy pieniądze zostaną przyznane. Do dokumentów zalicza się:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

 Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony, pieniądze będą wypłacane dożywotnio.

Więcej o: