500 plus dla seniora. Wniosek o dodatkowe świadczenie można złożyć jeszcze w tym roku

Niektórzy emeryci mogą otrzymać nawet 500 plus dla seniora co miesiąc. To dodatek do emerytury, który przysługuje obywatelom w szczególnej sytuacji. Pieniądze są wypłacane przez ZUS, ale konieczny jest wniosek. Można go złożyć jeszcze w tym roku.

Nie wszyscy emeryci są zadowoleni z otrzymywanej emerytury. W Polsce najniższa emerytura zgodnie z przepisami z 1 marca 2021 wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Ta kwota może rozczarować, nie mówiąc o tym, że może nie być wystarczająca na pokrycie kosztów lekarstw. Seniorzy mają szansę poprawić swoją sytuację finansową. Otrzymują m.in trzynastą i czternastą emeryturę, a część z nich może ubiegać się też o 500 plus dla seniora.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Maciej Wąsik: Nikt z CBA, kto kontrolował oświadczenia Obajtka, nie pracuje w Orlenie

Kto może wnioskować o 500 plus dla seniora? Te osoby otrzymają świadczenie

Dla kogo jest 500 plus? Mogą o nie ubiegać się przede wszystkim rodziny z dziećmi. Okazuje się, że nie tylko bo podobną formę świadczenia mogą dostawać także seniorzy. 500 plus dla seniora jest przyznawane emerytom w szczególnej sytuacji. Liczy się przede wszystkim ich stan zdrowia.

Dorota GardiasDorota Gardias w idealnej sukience na święta i sylwestra

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus dla seniora? Nie tylko wniosek się liczy

500 plus przysługuje seniorom w szczególnej sytuacji zdrowotnej. Konieczne jest, aby posiadali dokumentację medyczną, którą dołączą do składanego wniosku. Oprócz tego liczy się:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

Wniosek można złożyć samodzielnie, lub poprzez zaufaną osobę za pomocą profilu zaufanego na gov.pl, lub w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ostatnim odkryciem kontrolujących są braki na koncie Kasy Zapomogowo Pożyczkowej pracowników urzęduDla kogo jest 200 zł do emerytury? Pieniądze dla nielicznych

Wniosek dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji wymaga dołączenia dokumentacji

Oprócz wniosku, senior musi dostarczyć odpowiednią dokumentację medyczną, która świadczy o jego stanie zdrowia. Dopiero wtedy pieniądze zostaną przyznane. Do dokumentów zalicza się:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

 Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony, pieniądze będą wypłacane dożywotnio.

Więcej o: