Imiona, które utrudniają dziewczynkom życie. Mogą być problemem w szkole lub pracy?

Imię to jeden z pierwszych elementów, który wpływa pierwsze wrażenie. Niestety, niektóre imiona padają ofiarą stereotypów i mogą być problemem dla dziewczynek w szkole, a później dorosłym życiu. Kojarzą nam się raczej z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują nazwać dziecko w "światowy" sposób.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Robisz zdjęcia w ten sposób? To powszechny błąd, przez które nie wyglądają dobrze

Wybór imienia dla przychodzącego na świat dziecka zwykle jest dla rodziców trudną decyzją. Nic jednak dziwnego, gdyż (z drobnymi wyjątkami) towarzysz mu przez całe życie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psycholożki Krystynę Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewę Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, nadawanie konkretnych imion ma większe znaczenie, niż może nam się wydawać.

Niestety w naszym kraju wiele imion powiązanych jest ze stereotypami, które powodują, że Polacy potrafią wyrabiać sobie podświadomie opinię i wyobrażenia na temat danej osoby, słysząc tylko jej imię. Oczywiście zwykle zmienia się to przy bliższym poznaniu, jednak trzeba pamiętać, że zwykle nie ma się drugiej szansy na dobre pierwsze wrażenie. W pewnym stopniu może to wpływać na to, jak odbierają nas inni - w tym np. rówieśnicy w szkole czy w późniejszym życiu przełożeni w pracy. 

Czy imiona mogą utrudniać życie?

Oczywiście nie należy oceniać nikogo jedynie przez pryzmat imienia. Jednak przy pierwszym wrażeniu czasem trudno jest wygrać z psychologią i ludzką podświadomością. Jak się okazuje żeńskie imiona, z którymi zwykle mamy niezbyt miłe skojarzenia to spolszczone wersje tych popularnych za granicą. Jest to m.in. Dżesika, Wanesa czy Dżenifer. Z badań wynika bowiem, że imiona te kojarzą nam się raczej z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują nazwać dziecko w "światowy" sposób.

W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia (...). A potem to dziecko z "wyszukanym" imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa

- powiedział w rozmowie z serwisem eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski.

Jak nadawać imiona, by uniknąć nieprzyjemnych skojarzeń?

Oryginalne imiona są piękne i nie ma w ich nadawaniu absolutnie nic złego, Nikt nie powinien również się z żadnego imienia wyśmiewać. Jednak to właśnie spolszczone wersje zagranicznych imion bywają największym problemem. Przy nadawaniu córce imienia warto się dobrze zastanowić. W końcu żaden rodzic nie chce, by jego dziecko wstydziło się swojego imienia w przyszłości. Nie da się ukryć, że zagraniczne imiona są jednak coraz popularniejsze w Polsce. Decydując się na takie, należy jednak pozostawić je w oryginalnej pisowni.  

Więcej o: