Prezenty dla pracowników na święta: czym może obdarować pracodawca?

Prezenty dla pracowników na święta to dość mile widziany zwyczaj, który ma za zadanie wprowadzić do firmy rodzinną atmosferę oraz integrować zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Obdarowany pracownik ma być mile zaskoczony oraz pozytywnie zmotywowany do pracy. Sprawdzamy, jakie prezenty dla pracowników na święta sprawią, że będą oni usatysfakcjonowani.

Prezent dla pracownika na święta: czy to potrzebne?

Prezent dla pracownika na święta to dodatkowy, pozapłacowy benefit, którego zadaniem jest zwiększenie motywacji zatrudnionego oraz poprawienie jego samopoczucia. Pracodawca okazuje w ten sposób pracownikowi swoją wdzięczność za jego pracę i za wspólnie przepracowany rok, podkreślając przy okazji, jak ważny jest dla jego firmy dany człowiek. Niejednokrotnie prezenty świąteczne przyczyniają się do poprawy relacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu i pomagają im utożsamiać się z firmą. Wyraz uznania może stanowić nawet drobny upominek, a sam fakt, że szef pomyślał o swoim pracowniku, wpływa motywująco na podejmowanie przez niego nowych wyzwań zawodowych. Usatysfakcjonowany taką dodatkową gratyfikacją pracownik będzie chętniej polecał pracę w danej firmie innym osobom. Pracodawca, który dba w ten sposób o zadowolenie swoich pracowników, może liczyć na większą lojalność z ich strony oraz zmniejszenie rotacji personelu. Prezent dla pracownika na święta jest więc inwestycją w dobry, zgrany i lojalny zespół.

Co kupić pracownikowi na święta Bożego Narodzenia? Gotowe zestawy wciąż w modzie

Zastanawiając się, co kupić pracownikowi na święta Bożego Narodzenia, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na tego rodzaju upominek, ale przede wszystkim potrzeby pracownika, warto go bowiem obdarować tym, co rzeczywiście sprawi mu przyjemność. Zamiast kubka, notesu czy torby na laptopa z logo firmy dobrze jest podarować pracownikowi coś, co wywoła uśmiech na jego twarzy, pozwoli na chwilę relaksu i odprężenia czy dostarczy pozytywnych wrażeń. Od lat pracodawcy kupują swoim pracownikom prezentowe kosze czy zestawy upominkowe. Choć nie jest to może zbyt oryginalny pomysł, to jednak z reguły sprawdza się doskonale. Estetycznie zapakowane zestawy różnych produktów stanowią opcję bezpieczną i dość praktyczną. Możemy więc kupić kosz słodyczy, zestaw czekoladek czy mieszankę kaw lub herbat. Zestaw prezentowy można skomponować indywidualnie i postawić na mniej oczywiste produkty: być może pracownika ucieszy zestaw miodów prezentowych, wybór naturalnych ziół, albo na przykład kosz prezentowy ze zdrową żywnością. Możliwości jest wiele, warto zrobić rozeznanie na rynku oraz zorientować się, co sprawi pracownikowi szczególną radość.

Zobacz wideo Pakujemy i ozdabiamy prezenty

Co dać pracownikowi na święta? Premia mile widziana

Jeśli nie paczkę świąteczną, to co dać pracownikowi na święta? Oczywiście, wciąż największą wartość dla pracowników mają prezenty w postaci premii. Nie ulega wątpliwości, że grudzień to czas licznych wydatków – przygotowania do świąt, wzmożone zakupy spożywcze, a także spore sumy przeznaczane na upominki dla najbliższych znacznie uszczuplają budżet domowy. Pracodawca wręczając swojemu pracownikowi premię świąteczną nie tylko okaże mu wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz firmy oraz doceni jego starania, ale także wspomoże finansowo w tym trudnym czasie.

Ciekawym pomysłem na świąteczny prezent dla pracownika mogą być również kursy językowe czy szkolenia podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, bądź też warsztaty hobbystyczne. Kurs komputerowy, programistyczny czy językowy, warsztaty z wystąpień publicznych czy chociażby zakup vouchera na książki bądź opłacenie abonamentu na biznesowe audiobooki to nie tylko podarunek dla pracownika, ale także inwestycja w jego rozwój i podnoszenie jego kompetencji.

Upominki dla pracowników na święta: co ucieszy niemal każdego?

Za najmilej widziane upominki dla pracowników na święta uchodzą jednak karty podarunkowe. Z jednej strony zapewniają one wsparcie finansowe pracownika, z drugiej zaś dają mu swobodę wyboru w kwestii prezentu. Obdarowany może dowolnie zadysponować otrzymanym dofinansowaniem, dokonując określonych przez siebie zakupów we wskazanych sklepach stacjonarnych, bądź, coraz częściej, w sieci. Karty podarunkowe mogą być przeznaczone na zakupy w sklepach z produktami cyfrowymi, elektroniką czy w sklepach sportowych. Bony można zrealizować również w księgarniach, drogeriach czy sklepach jubilerskich. Być może jednak warto pomyśleć o upominkach mniej materialnych i zafundować swoim pracownikom vouchery na przeżycia. Tutaj sprawdzą się chociażby pakiety SPA, vouchery na wizytę w salonie fryzjerskim czy kosmetycznym, a także sposoby na spędzanie wolnego czasu, takie jak vouchery do teatru, kina czy restauracji bądź karnety na basen, siłownię albo strzelnicę.

Zobacz też: Prezent dla mamy DIY. Pomysły na oryginalny podarunek, który wykonasz samodzielnie

Więcej o: