Dekoracje kominka na Boże Narodzenie: jak świątecznie przyozdobić kominek?

Dekoracje kominka na Boże Narodzenie wnoszą do wnętrza domu niepowtarzalny charakter świąt. Nie od dziś wiadomo, że kominek jest centralnym punktem salonu, który skupia na sobie uwagę przebywających w nim osób. Nic więc dziwnego, że w czasie świątecznym kominek wymaga szczególnej oprawy. Sprawdzamy, jakie dekoracje kominka na Boże Narodzenie będą najlepsze.

Jak udekorować kominek na Boże Narodzenie? Stylistyka ma znaczenie

Zastanawiającym się, jak udekorować kominek na Boże Narodzenie, podpowiadamy: zgodnie ze stylem, w jakim utrzymane jest wnętrze. Warto pamiętać, by nie przesadzić z nadmiarem ozdób, bo wówczas zamiast eleganckiej stylizacji otrzyma się przeładowany i trudny do zaakceptowania kicz. Jeśli więc wnętrze utrzymane jest w stylu skandynawskim, również kominek powinien zostać ozdobiony prosto i funkcjonalnie, z wykorzystaniem naturalnych ozdób – w tym wypadku sprawdzi się zasada, że im jest ich mniej, tym lepiej. Warto wówczas sięgnąć po drewno, również opałowe, naturalne kolory wzbogacone o czerwone i zielone akcenty oraz proste dekoracje z papieru. W przypadku wnętrza w stylu francuskim kominek aż prosi się o iglaste girlandy, srebrne świeczniki, szklane bombki i eleganckie lampiony. W takiej stylistyce sprawdzą się również szyszki czy lampki LEDowe. Posiadacze tzw. portali kominkowych, czyli dekoracyjnych imitacji kominków, również mogą pokusić się o ich świąteczne ozdobienie. W takiej sytuacji warto szczególnie sięgnąć po świece – ustawiając je we wnęce uzyska się efekt przytulności i świątecznego nastroju.

Jak udekorować kominek na Boże Narodzenie? Zdjęcie ilustracyjneJak udekorować kominek na Boże Narodzenie? Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Dekoracje kominkowe na Boże Narodzenie: wieniec bożonarodzeniowy to ozdoba uniwersalna

Najlepiej, jeśli dekoracje kominkowe na Boże Narodzenie są zgrane stylistycznie i kolorystycznie z choinką, szczególnie jeśli drzewko bożonarodzeniowe znajduje się w pobliżu kominka. Jeśli więc do ozdobienia kominka używamy lampek czy łańcuchów świetlnych, sięgnijmy po te same kolory światełek, co podczas dekorowania choinki. Warto pomyśleć o zawieszeniu na kominku, lub nad nim, wieńca bożonarodzeniowego. Jest to uniwersalna ozdoba, która wprowadzi do wnętrza pożądany, świąteczny klimat. Szczególnie dobrze sprawdzi się klasyczny wieniec z zielonych gałązek świerku czy jodły, który w połączeniu z ciepłym blaskiem ognia doda wnętrzu przytulności. Zielonym wieńcem ozdobionym czerwonymi czy złotymi dodatkami można łatwo przełamać surowość urządzonego w stylu minimalistycznym salonu. I odwrotnie, w nieco przeładowanym wnętrzu sprawdzi się prosty, biały, srebrny lub złoty wieniec bożonarodzeniowy.

Dekoracje kominkowe na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjneDekoracje kominkowe na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Dekoracja kominka w salonie: skarpety z prezentami i girlandy to symbol Bożego Narodzenia

Dekoracja kominka w salonie uzależniona jest zarówno od tego, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie, jak i od naszych osobistych preferencji. Wiele osób nie wyobraża sobie, że można udekorować kominek inaczej, niż poprzez powieszenie na nim skarpet z prezentami. Taka dekoracja nie tylko wprowadza do wnętrza prawdziwie familijny nastrój, ale i przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa. W minimalistycznym wnętrzu skarpety mogą stać się jedynym elementem bożonarodzeniowego wystroju kominka, w innych przypadkach można skomponować je z różnymi dodatkami, takimi jak świąteczne figurki: Mikołaje, renifery czy bałwanki. Będą również świetnie wyglądać w towarzystwie najbardziej uniwersalnych, a jednocześnie efektownych świątecznych ozdób kominka, jakimi są girlandy. Girlandę kładzie się na górze kominka, bądź też rozciąga po jego brzegach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczną, zieloną girlandę, czy też sięgniemy po taką w kolorze białym lub srebrnym, będzie ozdobą sama w sobie i właściwie nie będzie potrzebowała dodatków.

Dekoracja kominka w salonie. Zdjęcie ilustracyjneDekoracja kominka w salonie. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Co położyć na kominek? Boże Narodzenie to czas świerku

Wielu z nas zastanawia się, co położyć na kominek. Boże Narodzenie to czas, który jednoznacznie kojarzy się z zielenią świątecznego drzewka. Jeśli więc nie lubimy takich dekoracji, jak wieńce, girlandy czy figurki, warto pomyśleć o ozdobieniu kominka gałązkami świerkowymi. Wystarczy rozłożyć na kominku gałązki odpowiednio gęsto, by same w sobie stanowiły przepiękną dekorację. Oczywiście, można je również wykorzystać jako element bogatszej aranżacji. Nastrojową dekorację kominka uzyska się stawiając pomiędzy gałązkami świece lub lampiony – szczególnie chwyci ona za serce po zmroku. Świerkowe gałęzie na kominku mogą być również doskonałym tłem dla bombek lub lampek choinkowych.

Zobacz też: Oświetlenie domu na święta: jak udekorować dom światłem na najpiękniejsze ze świąt?

Więcej o: