Nowe obostrzenia od 15 grudnia surowsze niż zapowiadał rząd. Limity obejmą też zaszczepionych

Obowiązujące od 15 grudnia nowe obostrzenia i limity, które mają pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem obejmą zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, choć dla tej drugiej grupy mogą być one bardziej uciążliwe. Okazuje się, jednak że restrykcje będą znacznie surowsze od tych podawanych przez rząd na konferencjach prasowych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 15 grudnia, które zaostrzyły dotychczasowe obostrzenia, z limitów w większości placówek miały zostać zwolnione osoby w pełni zaszczepione. Jednak według ustaleń Radia Zet, restrykcje będą znacznie surowsze od tych zapowiadanych wcześniej przez rząd. 

Małgorzata Kożuchowska Kurtka na zimę Małgorzaty Kożuchowskiej to hit sezonu

Zmiany od 15 grudnia: COVID wymusił wprowadzenie nowych obostrzeń

Nowe obostrzenia, które obowiązywać zaczną od środy 15 grudnia 2021, wpłyną przede wszystkim na zmiany dotychczasowych limitów: 

  • 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym,
  • 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie limitu możliwe po zweryfikowaniu osób zaszczepionych,
  • zamknięcie klubów, dyskotek i miejsc do tańczenia. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa, podczas której będzie obowiązywał dla osób niezaszczepionych limit do max. 100 osób.

W opublikowanym rozporządzeniu znalazł się jednak zapis, wedle którego w najbardziej obleganych placówkach przed świętami, obostrzenia mają objąć wszystkich bez wyjątku. Okazuje się, że na tym nie koniec niespodzianek. 

Emerytura bez podatku Darowizna od rodziców: musimy zapłacić podatek? Nie zawsze

Obostrzenia od 15.12.2021 obejmą też zaszczepionych? 

W przepisach uwzględniono zwolnienie z limitów dla osób zaszczepionych we wszystkich placówkach poza punktami handlowymi oraz pocztowymi. Nieścisłości w tym temacie dopatrzyła się aplikantka radcowska Iga Jastrowicz: 

 Najpierw na stronach rządowych zauważyłam nieścisłość w kwestii uwzględniania osób zaszczepionych w limitach w sklepach i galeriach handlowych. Z informacji na stronie biznes.gov.pl wynika, że osoby zaszczepione nie liczą się do limitów w sklepach, natomiast na stronie rządowej dla handlu takiej informacji już nie ma. Dlatego zaczęłam dokładnie analizować rozporządzenie, i okazuje się, że zapomniano w nim wyłączyć z limitów dotyczących placówek handlowych osoby zaszczepione.

Nowe obostrzenia od 15.12.2021 mogą skutkować długimi kolejkami

Przedświąteczny okres, w którym zauważa się wzmożony ruch w placówkach handlowych może okazać się kłopotliwy. Z powyżej interpretacji wynika, że na terenie sklepu będzie mogło przebywać maksymalnie do 30 proc. liczby klientów niezależnie od zaszczepienia, co spowoduje długie kolejki. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie ma się czym obawiać biorąc pod uwagę, że do limitów niewliczeni zostaną także ozdrowieńcy, choć zapisu bezpośrednio na to wskazującego również brakuje w rozporządzeniu. 

Więcej o: