Dzień wolny za święto w sobotę 2021. Dla niektórych okres świąteczny może być nieco dłuższy

Dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę 2021 to szansa na wydłużenie nieco świątecznego wypoczynku. Nie każdy będzie mógł z niego jednak skorzystać. Kto może liczyć na dodatkowe dni wolne w grudniu i ile dokładnie ich przypada?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Anna Lewandowska jak każda kobieta. W wolnej chwili poszła do fryzjera

Grudzień to czas, w którym odliczamy dni do świąt oraz nowego roku, a tym samym dodatkowe wolne, które większość z nas ma w tym okresie. Niestety często zdarza się, że dni świąteczne przypadają w weekend. Dla pracownika zdecydowanie lepiej, jeśli jest to sobota. W takiej sytuacji będzie przysługiwał mu dodatkowy dzień wolny.

Dzień wolny za święto w sobotę 2021. Ile dodatkowych dni wolnych czeka nas w grudniu?

Dni ustawowo wolne od pracy są to z góry ustalone daty, podczas których przysługuje nam wolne od czynności służbowych. W 2021 roku czekają nas jeszcze dwa takie dni, a mianowicie 25 oraz 26 grudnia, czyli pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Oba święta przypadają jednak w weekend. Niestety dodatkowy dzień wolny otrzymamy tylko za pierwszy dzień świąt przypadający w sobotę. 

Dzień wolny za sobotę. Kiedy można go odebrać?

Kwestia dnia wolnego za święta regulowana jest przez kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawca musi nam wyznaczyć dodatkowy dzień wolny, jeśli święto wypada w sobotę. Stąd też za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pracownicy na umowach o pracę muszą mieć wyznaczony inny dzień wolny. W wielu zakładach pracy jest to piątek 24 grudnia, czyli Wigilia. Niestety za drugi dzień świąteczny wypadający w niedzielę, wolne nam nie przysługuje. Pracodawca nie jest zobowiązany przepisami do obniżenia wymiaru czasu pracy. 

Nowe święto 27 grudnia to dodatkowy dzień wolny od pracy? Niestety mamy złe wiadomości 

Z inicjatywy Andrzeja Dudy dzień 27 grudnia, na który przypada rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, został oficjalnie dodany do kalendarza świąt państwowych. Niestety nie oznacza on jednak dodatkowego dnia wolnego od pracy, a więc większość pracowników, którzy nie zdecydowali się na urlop wypoczynkowy, będzie zmuszona w tym dniu wrócić do pracy.

Więcej o: