Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Dlaczego niektórzy świętują 13 dni później?

Boże Narodzenie to święto, które w naszym kraju jest obchodzone w wyjątkowy sposób. Kultywowane tradycje oraz zwyczaj ukształtowały się na przestrzeni wieków. Oto najważniejsze z nich.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Jedną z najważniejszych tradycji świątecznych jest ozdabianie drzewek. Mało jednak kto wie, że wywodzi się ona z Alzacji. To właśnie tam w XV wieku rozpoczęto ozdabianie iglaków orzechami i jabłkami, a także świecami czy innymi dodatkami wykonanymi z papieru. Warto wspomnieć, że początkowo Kościół sprzeciwiał się zwyczajowi, który zyskiwał coraz większą popularność wśród wiernych. Duchowieństwo uznało go za pogański. Z czasem jednak Kościół zmienił podejście do tej kwestii. Współcześnie składanie prezentów pod choinką ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce - kiedy należy ubierać choinkę?

Kiedy należy ubierać choinkę? Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd. Tradycja mówi, że przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Dawniej wyglądało to tak, że w tym dniu o wczesnej porze zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie przygotowywali świąteczne drzewko.

Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są najważniejsze?

Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki" nawiązującej do Gwiazdy Betlejemskiej. Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Z kolei 25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. A oto najważniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe w naszym kraju:

  • Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.
  • Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.
  • Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.
  • Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe na Podlasiu

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne są wspólne dla większości regionów. Warto jednak wspomnieć o pewnym ciekawym wyjątku. Mowa o Podlasiu, które zamieszkuje wiele osób wyznania prawosławnego (obecnie Kościół prawosławny w Polsce liczy ok. 600 tys. wiernych, a większość z nich mieszka w województwie podlaskim). Mimo że wiele zwyczajów jest taka sama jak w przypadku wyznawców katolicyzmu, są pewne istotne różnice. 

Prawosławni święta Bożego Narodzenia obchodzą według kalendarza juliańskiego - 13 dni po świętach katolickich. Wigilia wypada więc 6 stycznia. W tym dniu zgodnie z tradycją na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem znajduje się siano. Kolacja wigilijna rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz zjedzenia przyniesionej z cerkwi prosfory. Odpowiednikiem katolickiej pasterki jest całonocne czuwanie, które rozpoczyna się o północy. Co ciekawe, nabożeństwo w niektórych cerkwiach trwa nawet 5-6 godzin. Warto wspomnieć, że w wielu miejscowościach na Podlasiu żywa jest nadal tradycja kolędowania. Prawosławni kolędują w pierwszym dniu świąt, czyli 7 stycznia. 

W rolę Patrizii Reggiani w filmie 'Dom Gucci' wcieliła się Lady Gaga Patrizia Reggiani miała żal do Lady Gagi. "To nie ma nic wspólnego z pieniędzmi"

Więcej o: