Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jedną z najważniejszych tradycji świątecznych jest ozdabianie drzewek. Mało jednak kto wie, że wywodzi się ona z Alzacji. To właśnie tam w XV wieku rozpoczęto ozdabianie iglaków orzechami i jabłkami, a także świecami czy innymi dodatkami wykonanymi z papieru. Warto wspomnieć, że początkowo Kościół sprzeciwiał się zwyczajowi, który zyskiwał coraz większą popularność wśród wiernych. Duchowieństwo uznało go za pogański. Z czasem jednak Kościół zmienił podejście do tej kwestii. Współcześnie składanie prezentów pod choinką ma oznaczać naśladowanie dobroci.
Kiedy należy ubierać choinkę? Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd. Tradycja mówi, że przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Dawniej wyglądało to tak, że w tym dniu o wczesnej porze zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie przygotowywali świąteczne drzewko.
Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki" nawiązującej do Gwiazdy Betlejemskiej. Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Z kolei 25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. A oto najważniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe w naszym kraju:
Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne są wspólne dla większości regionów. Warto jednak wspomnieć o pewnym ciekawym wyjątku. Mowa o Podlasiu, które zamieszkuje wiele osób wyznania prawosławnego (obecnie Kościół prawosławny w Polsce liczy ok. 600 tys. wiernych, a większość z nich mieszka w województwie podlaskim). Mimo że wiele zwyczajów jest taka sama jak w przypadku wyznawców katolicyzmu, są pewne istotne różnice.
Prawosławni święta Bożego Narodzenia obchodzą według kalendarza juliańskiego - 13 dni po świętach katolickich. Wigilia wypada więc 6 stycznia. W tym dniu zgodnie z tradycją na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem znajduje się siano. Kolacja wigilijna rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz zjedzenia przyniesionej z cerkwi prosfory. Odpowiednikiem katolickiej pasterki jest całonocne czuwanie, które rozpoczyna się o północy. Co ciekawe, nabożeństwo w niektórych cerkwiach trwa nawet 5-6 godzin. Warto wspomnieć, że w wielu miejscowościach na Podlasiu żywa jest nadal tradycja kolędowania. Prawosławni kolędują w pierwszym dniu świąt, czyli 7 stycznia.