Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Myszojeleń to najmniejsze na świecie zwierzę kopytne, które wyglądem przypomina jelenia, a wielkością zbliżone jest bardziej do królika. Ma on dwa małe kły i cienkie nogi zakończone racicami. Waży on nie więcej niż 4,5 kilograma. Gatunek po raz pierwszy naukowo opisał w 1910 r. brytyjski zoolog Oldfield Thomas.
Dokładnie 15 grudnia 2021 roku na profilu społecznościowym warszawskiego zoo można było przeczytać interesujący post. Biła od niego radość i szczęście. Nic w tym dziwnego na świat u nich przyszedł mały myszojeleń.
Młode jest żwawe, z ciekawością eksploruje wolierę w Ptaszarni, gdzie mieszka, ale pilnuje też mamy, bo w pierwszych dniach życia jest od niej zależne – pije tylko ?? mleko. Jednak jako zwierzę kopytne mały myszojeleń jest też bardzo samodzielny – chwilę po narodzinach wstał i biegał na maleńkich nóżkach za rodzicielką.
Jest on dzieckiem Lindy i Arnolda, którzy mieszkają w Warszawskim ZOO zaledwie od 2020 r., ale śmiało, można stwierdzić, że zrobiły zawrotną karierę! Maluszek przyszedł na świat 2 grudnia. To pierwsze dziecko tej pary. Maluszek ma ok. 10 cm wzrostu, jeszcze nie znamy jego płci. W opublikowany moście możemy przeczytać wiele ciekawych informacji i zobaczyć jak wygląda to małe stworzenie.
Myszojeleń to w rzeczywistości popularna nazwa kanczyla srebrnogrzbietego, Jest to mały ssak występujący głównie w Wietnamie. Niestety jego populacja została mocno przetrzebiona przez polowania. Wiedza o tym gatunku jest bardzo niewielka. Pewne informacje mówią jedynie o tym, że pochodzi z okolic miasta Nha Trang. W 1990 roku myszojeleń został wypatrzony i zabity przez myśliwych w pobliżu rzeki Tra (dopływ rzeki Ba) wokół Dak Rong i Buon Luoi, około 20 km na północ od Kan Nack (prowincja Gia Lai).
Dopiero w listopadzie 2019 r. został odnaleziony żyjący na wolności kanczyl srebrzystogrzbiety, czyli tzw. myszojeleń. Była to ogromna niespodzianka, ponieważ gatunek od trzydziestu lat był uznawany za wymarły. Osobnika nagrała, za pomocą kamery pułapki, przebywająca w Wietnamie grupa naukowców. Obserwacja miała miejsce w Prowincji Khánh Hòa.