Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Centrum Prawa Kobiet uruchamia Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. Hasło inicjatywy "Ani jednej kobiety mniej, ani jednej śmierci więcej" nawiązuje do protestów przeciwko zabójstwom w Ameryce Łacińskiej. Co istotne, jest to także najważniejsze przesłanie obserwatorium, które będzie zajmować się między innymi:
Rzadko mówi się o tym, że w Polsce każdego roku w związku z przemocą domową życie traci kilkaset kobiet (według szacunków CPK może być ich nawet 400-500). Niestety nadal jest to temat tabu. Obecnie brakuje rzetelnych badań i statystyk oraz skutecznego programu przeciwdziałania problemowi. A w czasie pandemii stał się on jeszcze większy.
- Obserwatorium ds. Kobietobójstwa przy Centrum Praw Kobiet jest projektem ważnym społecznie i odpowiadającym wyzwaniom, jakie stawia przed nami wzrastająca w czasie pandemii fala przemocy wobec kobiet - dowiadujemy się ze strony CPK.
Kobietobójstwo jest tematem specjalnego wydania numeru czasopisma CPK "Prawo i Płeć".
Żaden polski rząd nie prowadził dotąd spójnej polityki na rzecz przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć i żaden nie łączył jej z działaniami na rzecz równouprawnienia płci w różnych sferach życia - w tym w rodzinie
- mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. Dodaje także, że:
Kluczowe jest wdrożenie i stosowanie procedur szacowania ryzyka przez instytucje pomocowe, a także zwalczanie stereotypów w praktyce stosowania prawa przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących przemocy wobec kobiet.