Trudno dziś uwierzyć, że kiedyś masowo wysyłano kartki na Boże Narodzenie. DIY, czyli nasze rodzime ''zrób to sam'', wkraczało w grudniu do wielu domów, gdzie szczególnie młodsi domownicy zajmowali się produkcją świątecznych kart, własnoręcznie wykonywanych prezentów oraz ozdób na choinkę. Dziś, gdy półki sklepowe uginają się od rozmaitych ozdób świątecznych, księgarnie prezentują bogatą ofertę kart i karnetów bożonarodzeniowych, a życzenia najłatwiej wysłać sms-em czy z pomocą serwisów e-kartek, wydawać by się mogło, że ręcznie robione kartki świąteczne to przeżytek. Nic bardziej mylnego: kartki na Boże Narodzenie DIY dostarczą radości zarówno osobom je przygotowującym, jak i adresatom życzeń. Sprawdźmy zatem, jak własnoręcznie wykonać świąteczną kartkę na Boże Narodzenie.
Chcąc przygotować własne kartki na Boże Narodzenie, wzory możemy znaleźć chociażby w sieci. Liczne opisy i tutoriale podpowiedzą nam, jak wykonać kartkę świąteczną, mogą nas również z powodzeniem zainspirować do stworzenia własnych, niepowtarzalnych wzorów kartek z życzeniami. Niewątpliwie jednym z najczęściej powtarzających się na bożonarodzeniowych kartkach motywów, jest choinka. Oto propozycja, jak można wykonać kartkę z choinką.
Potrzebujemy:
Z zielonego papieru wycinamy pięć kwadratów, każdy o centymetr mniejszy od poprzedniego. Każdy kwadrat składamy w pół, układamy przed sobą zgięciem do góry, prawy wierzchołek powstałego prostokąta składamy do dolnej krawędzi, podobnie postępujemy z lewym wierzchołkiem. Brystol składamy na pół. Powstałe zielone trójkąty przyklejamy na wierzchniej stronie brystolu od dołu do góry, od największego do najmniejszego. Otrzymujemy choinkę, na wierzchołku której naklejamy gwiazdkę. Pisakiem wykonujemy napis, możemy też domalować bombki.
Kartki świąteczne DIY. Zdjęcie ilustracyjne 13Smile/shutterstock.com
Kartka świąteczna na Boże Narodzenie niemal równie często, co po wizerunek choinki, sięga po motyw bombek. Kolisty kształt można wykonać z cekinów, namalować, wykleić, odrysować czy wyciąć – możliwości jest nieskończenie wiele. A gdyby tak wykorzystać guziki?
Potrzebujemy:
Brystol składamy w pół. Na wierzchniej stronie u góry naklejamy pasek kolorowego papieru. Przy pomocy linijki rysujemy od niego pionowe linie różnej długości (tyle, ile mamy guzików). Każdą z nich kończymy rysunkiem kokardki, poniżej którego przyklejamy guzik. Teraz pozostaje tylko wypisać życzenia.
Przygotowując kartki na Boże Narodzenie, pomysły można czerpać z rozmaitych blogów internetowych czy zamieszczanych w sieci tutoriali. Proponowane tam wzory są często mniej lub bardziej trójwymiarowe, przez co na długo zapadną w pamięć osobie obdarowanej. Oto jeden z pomysłów na kartkę na Boże Narodzenie 3D.
Potrzebujemy:
Biały brystol składamy w pół. Przy zgięciu rysujemy trzy przystające do siebie kwadraty różnej wielkości (od najmniejszego do największego) w ten sposób, że boki prostopadłe do zgięcia oznaczamy linią ciągłą, zaś równoległe do zgięcia – linią przerywaną. Przecinamy nożyczkami wszystkie cztery kreski narysowane linią ciągłą. Każdy z kwadratów zaginamy wzdłuż linii przerywanej, a następnie chowamy do środka złożonego kartonu. Kolorowy papier składamy w połowie. Do jego wnętrza przyklejamy brystol z obu stron w ten sposób, że po otwarciu powstaje piramida z pudełek. Ozdabiamy je tak, by wyglądały jak prezenty pod choinką.
Proste kartki świąteczne ręcznie robione to coś, co można wykonać wspólnie z dzieckiem w długie zimowe wieczory. Kartki na Boże Narodzenie DIY wcale nie muszą być trudne do wykonania, ani składać się z wielu elementów. Wystarczy, że na środku złożonego na pół arkusza ekologicznego papieru wizytówkowego przykleimy koło wycięte z kawałka tapety lub innego ozdobnego papieru, następnie obrysujemy jego kontur ołówkiem i dorysujemy sznurek, a powstanie elegancka kartka przedstawiająca bombkę. Przy użyciu takiego samego papieru wizytówkowego, zielonej wstążki, gotowej gwiazdki i kleju możemy z kolei wykonać kartkę z choinką. Na złożonym na pół papierze zaznaczamy ołówkiem punkty, które mają stanowić ramiona choinki i nakładamy na nie odrobinę kleju. Wstążkę przyklejamy zaczynając od dołu, najpierw poziomo, później zakręcając po skosie, po kolejnym zakręcie znów poziomo – i tak niemal do samej góry, by powstała choinka. Na jej wierzchołku przyklejamy gwiazdkę.
Zobacz też: Rodzaje choinek - minimalizm, przepych, a może blisko natury?