Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Czy wiesz, skąd wzięły się te tradycje? Możesz o tym nie wiedzieć

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce obchodzone są co roku z wielkim przykazaniem. Dotyczą one wielu aspektów przygotowań do świąt. Według tradycji ubierana jest choinka, przygotowanych jest 12 potraw wigilijnych, a dzielnie się opłatkiem zna również każdy z nas. Skąd wzięły się te tradycje bożonarodzeniowe? Odpowiadamy.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju istnieje wiele zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W zależności od regionu Polski są pielęgnowane bardziej lub mniej. Są jednak takie, o których wie każdy z nas. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się one wzięły? Pomożemy dziś uchylić rąbka tajemnicy.

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce: choinka i wigilia. Te dwie tradycje są nierozerwanie związane

W obecnych czasach wiele osób ubiera drzewko początkiem grudnia lub w jego połowie. Wszystko to aby poczuć szybciej magię świąt. Tradycja mówi jednak, że przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Kiedyś wyglądało to tak, że w tym dniu o wczesnej porze zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie ubierali świąteczne drzewko.

Święta bożego narodzenia a tradycje z nim związane. Świętowanie nie obejdzie się bez 12 potraw wigilijnych

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie Wigilii bez dwunastu dań. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś naszym przodkom zależało na tym, aby potrawy, które znajdą się na stole 24 grudnia, pochodziły z pola, wody, sadu i ogrodu. Jeśli chodzi o liczbę dań, musiała być nieparzysta! To dość mocno różni się od tego, jak dziś wyglądają święta. 

Gdy na stole pojawiło się 12 dań, na samym początku miało to związek z ilością miesięcy w roku, za które dziękowano, kładąc na stole potrawy. Później 12 wigilijnych potraw powiązano z ostatnią wieczerzą i nadano im znaczenie religijne. Obecnie mówi się, że 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce: dzielenie się opłatkiem. Co oznacza ta tradycja?

Tradycja dzielenia się opłatkiem wywodzi się z czasów początku chrześcijaństwa. Wierni przynosili wtedy na nabożeństwa swój własny chleb, który po poświęceniu zanosili do domów, aby podzielić się nim z bliskimi. Gdy dziś wysyłamy opłatek bliskim, którzy są daleko pocztą, to kiedyś znana była tradycja wysyłania kawałków chleba takim osobom. Miało to zapewnić im pomyślność oraz pomóc zażegnać ewentualne spory.

Więcej o: