Wianki na Boże Narodzenie cieszą się sporą popularnością. Jedni wieszają świąteczne wieńce na drzwiach, inni ustawiają je w mieszkaniu jako stroiki (często wstawiając do ich środka świeczkę), jeszcze inni ozdabiają nimi nagrobki najbliższych, dekorując w ten sposób mogiły z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Nie ulega wątpliwości, że zaraz po obwieszonej bombkami i światełkami choince, to właśnie świąteczne wieńce są symbolami Bożego Narodzenia. Bożonarodzeniowy wianek najczęściej wykonany jest z gałązek drzewa iglastego, ozdobionych szyszkami, bombkami czy kokardami. Kolisty kształt wieńca ma symboliczne znaczenie – jest odwołaniem do życia wiecznego. Co roku sklepy przygotowują bogatą ofertę bożonarodzeniowych wianków, warto jednak pokusić się o samodzielne wykonanie takiej ozdoby.
Stroik na wigilijny stół. Zdjęcie ilustracyjne Kseniya.bird/shutterstock.com
Oto instrukcja, jak wykonać wianki na Boże Narodzenie – krok po kroku:
Przygotuj odpowiednie akcesoria. Potrzebne będą:
Jak zrobić stroik?
Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wykonać wianki-stroiki na Boże Narodzenie, inspiracje znajdziemy praktycznie wszędzie. Takie ozdoby, zawieszone na ścianie, w oknie czy na drzwiach, bądź też położone na świątecznym stole, parapecie okiennym czy komodzie, z pewnością wprowadzą niepowtarzalny nastrój do naszego wnętrza. Tylko od nas i naszych upodobań zależy, jak będzie wyglądał wykonany przez nas stroik. Jeśli lubimy klasyczną elegancję, pomyślmy o przygotowaniu wianka z gałęzi świerkowych ozdobionych bombkami i kokardą w jednej tonacji kolorystycznej – zieleń świerku w połączeniu z czerwienią lub złotem będzie prezentować się bardzo szykownie. Równie dostojnie będą wyglądać gałązki ozdobione kwiatami gwiazdy betlejemskiej, owocami ostrokrzewu lub jarzębiny i pojedynczymi czerwonymi bombkami. Jeśli stawiamy na naturę, możemy zrezygnować ze sztucznych ozdób i gałęzie świerku lub jodły przyozdobić szyszkami, orzechami, laskami cynamonu i suszonymi plastrami pomarańczy. Ciekawy efekt uzyskamy też malując szyszki i orzechy na biało lub srebrno. Możemy też sięgnąć po gałęzie innych zielonych roślin, niekoniecznie iglastych, albo zupełnie z nich zrezygnować, łącząc ze sobą na gotowej podstawie szyszki i orzechy. Wystarczy odrobina fantazji, by stworzyć niepowtarzalną ozdobę świąteczną.
Z czego zrobić wianki-stroiki na Boże Narodzenie? Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. W przypadku stroików w kształcie wianka szczególnie ważna jest gotowa baza, na której stworzymy ozdobę. Może to być styropianowa oponka, którą możemy w całości zakryć gałęziami drzewa iglastego, bądź też pomalować ją farbą i nakleić na nią dowolne ozdoby, na przykład takie dary natury, jak szyszki i orzechy. Możemy skorzystać z metalowej lub drewnianej obręczy, do której przymocujemy zielone gałęzie z pomocą mocnego sznurka bądź drucika. Najbardziej popularną opcją jest obręcz wiklinowa, która szczególnie dobrze nadaje się jako podstawa bożonarodzeniowego wieńca. Jeśli jednak nie dysponujemy taką bazą – nic straconego. Wykorzystajmy drut (możemy w tym celu sięgnąć po druciany wieszak do ubrań), który wygniemy w kształt okręgu. Nawleczmy nań bombki różnego rozmiaru, najlepiej w jednej tonacji kolorystycznej, a otrzymamy wyjątkowy wieniec na Święta Bożego Narodzenia.
Jakie jeszcze pomysły na stroik bożonarodzeniowy warto rozważyć? Jeśli z jakichś względów wolimy zastąpić wieniec innym stroikiem, to nic nie stoi na przeszkodzie. Możemy wykonać stroik o dowolnym kształcie i rozmiarze, np. wbijając gałęzie drzewa iglastego w gąbkę florystyczną umieszczoną na płaskiej podstawce bądź w doniczce. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie stroika w szkle – do tego celu warto użyć szerokiego szklanego wazonu, który wypełnimy białymi kamykami i dowolnymi ozdobami, w środek wstawiając świeczkę. Za stroik bożonarodzeniowy może posłużyć także patera, wypełniona szyszkami, orzechami, a nawet piernikami czy słodyczami. Puść wodze fantazji i stwórz własną, niepowtarzalną ozdobę świątecznego stołu!
Stroiki świąteczne w szkle Fot. shutterstock
Zobacz też: Prezenty dla pracowników na święta: czym może obdarować pracodawca?