Co zrobić, by po smażeniu karpia nie pozostały ci zatkane rury? Usuwaj olej w ten sposób

Smażony karp to obowiązkowe danie wigilijnej kolacji w wielu polskich domach. Ale co zrobić ze zużytym olejem, który pozostaje po jego smażeniu? Absolutnie nie należy wylewać go do zlewu czy toalety. Czy wiesz, jak się go pozbyć w bezpieczny sposób?

Więcej domowych sposobów i przydatnych trików znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Usuwanie z patelni zużytego oleju nadal stanowi dla wielu osób pewien problem. Niestety większość ludzi nie zdaje sobie spray z tego, że robi coś źle i automatycznie wylewa olej do odpływu w zlewie lub do toalety. To duży błąd, który może powodować wiele szkód, gdyż tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie i wlewany do kanalizacji tężeje osadzając się na ścianach rur i tworzy zatory.

Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki?Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki? Szary np. powinien cię zaniepokoić

Co zrobić z zużytym olejem? Pod żadnym pozorem nie wylewaj go do zlewu

Przed nami świąteczne gotowanie podczas którego wiele osób smażyć będzie nie tylko karpia. Warto zatem znać sposoby, dzięki którym szybko i bezproblemowo usuniemy zużyty tłuszcz. Jeśli na patelni zostało go niewiele, wystarczy dokładnie wytrzeć patelnię ręcznikiem papierowym i wyrzucić go do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli natomiast używasz więcej oleju, możesz zbierać go do butelki (np. po poprzednim oleju), a kiedy ten się zapełni oddać nieodpłatnie do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który obecny jest w każdej polskiej gminie. 

Wsyp do pralki sodę oczyszczoną i nastaw pranie. Świetny trik, dzięki któremu zaoszczędzisz (zdjęcie ilustracyjne)Wsyp do pralki sodę oczyszczoną. Świetny trik, dzięki któremu zaoszczędzisz

Trzecim sposobem na pozbycie się zużytego tłuszczu jest kompostowanie. Zużyty olej jest bowiem biodegradowalnym odpadem. Nie powinno się go jednak po prostu wylewać co chwilę na kompost w dużych ilościach, ponieważ może to zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wlewanie oleju np. do trocin lub pozwolić mu wsiąknąć serwetki/kartony, które następnie można wyrzucić na kompost.

Więcej o: