Regulacja okien na tryb zimowy. Zaoszczędzisz pieniądze! To również sposób na mokre szyby

Podpowiadamy, jak przygotować okna na zimę. Oprócz świątecznych ozdób w domu, warto zatroszczyć się również o to, aby było nam ciepło i czysto. Jednym z takich zabiegów jest sposób na zaparowane okna zimą. Regulacja okien na zimę pomaga zwalczyć ten problem. Przy okazji, możesz zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy jeden trik i gotowe!

Na zimę należy przygotować nie tylko opony, czy domowy wystrój. Należy zadbać także o okna, chociaż nie każdy o tym wie. Wiele okien ma szczególną funkcję, która pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, a tym samym - mniejsze rachunki za prąd. W ten sposób woda nie skrapla się na szybach, a ty cieszysz się czystymi i szczelnymi oknami na zimę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie? Wybierz serwis

Jak przygotować okna na zimę? Ten trik sprawi, że oszczędzisz pieniądze

Okna PCV mają specjalną funkcję, dzięki której możemy regulować ich szczelność tak, by przepuszczały więcej powietrza latem, a zimą dawały odpowiednią izolację. Niewiele osób o tym wie i praktykuje jeden trik, który jest bardzo prosty. Dzięki temu woda nie skrapla się na szybach, a kaloryfery nie muszą być rozkręcone do maksymalnej temperatury. Zużywamy wtedy mniej ciepła i płacimy mniejsze rachunki. Chodzi o redukcję uszczelki, ale której i gdzie się znajduje?

Tryb zimowy okien. Wystarczy redukcja uszczelki na rozszczelnione okna zimą

W oknach PCV znajdują się specjalne bolce. Są one na dole, przy oknie. Należy przekręcić je o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Trzeba uważać, bo są rozstawione w dosyć sporych odstępach i posiadają nieregularny kształt, przez co czasem trudno je odróżnić. W zależności od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę, która znajduje się na ramieniu okna. Przez to miejsce może uciekać powietrze, które wpływa na gromadzenie się wody i chłód w mieszkaniu.  Jeśli ciężko ci przestawić okna na tryb zimowy rękami, możesz użyć kombinerek lub śrubokręta.

Wilgotność powietrza zimą i nieszczelne okna. Sposób na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu

Skraplanie wody na oknach to zjawisko, które szczególnie mocno daje we się znaki w okresie jesienno-zimowym. Może być spowodowane zbyt wysoką wilgotnością powietrza w pomieszczeniach, dużą szczelnością przeszkleń, a także brakiem wentylacji lub nieprawidłowościami związanymi z jej działaniem. Oprócz regulacji okien warto zadbać o to, aby w pokojach nie znajdowały się przedmioty takie jak nawilżacz powietrza, który może tylko potęgować ten efekt. Jeśli nie jest zbyt zimno na zewnątrz, przyda się regularne wietrzenie pomieszczeń oraz rolety na oknach.

Więcej o: