Czym i jak prać firanki? Te sprawdzone metody sprawią, że będą wyglądały jak nowe!

Wiele osób zastanawia się jak prać firanki w domu, aby nie straciły swojego efektownego wyglądu. Kilka prostych trików i sposobów sprawi, że będą one wyglądać jak nowe! Nie potrzebne są do tego specjalne środki. Podpowiadamy, w jakiej temperaturze prać firanki i co zrobić, by zachowały śnieżnobiały kolor.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te rzeczy znajdziesz w swojej łazience. Wazelina, szare mydło, zmywacz mogą mieć inne zastosowanie

Pranie firanek to czynność, którą wykonujemy do kilku razy w ciągu roku, więc warto zadbać o to, aby zrobić to prawidłowo. Odpowiednie przygotowanie tkanin oraz stosowanie się do kilku prostych zasad sprawi, że niezależnie od ilości prań, firanki będą wyglądały jak nowe. 

W jakiej temperaturze prać firanki? Pamiętaj o tych zasadach

Jeśli nasza pralka dysponuje programem przeznaczonym specjalnie do prania firanek, to tak naprawdę nie musimy się o nic martwić. Wszystkie parametry są już prawidłowo dobrane w sposób automatyczny. W sytuacji, gdy nie mamy takiego programu, najlepszym wyborem będzie tryb prania delikatnego lub ręcznego. Maksymalna temperatura wody nie może przekraczać 30 stopni, gdyż cieplejsza woda może zdeformować materiał lub odbarwić firankę, jeśli posiada kolorowe elementy. Przed włożeniem do pralki, warto złożyć firankę w kostkę oraz włożyć do specjalnego woreczka na pranie, jeśli taki posiadamy. Obroty nie powinny zaś przekraczać 400 na minutę. Po zakończeniu prania należy natomiast pozostawić firankę w pralce jeszcze przez chwilę, aby nieco ociekła w bębnie. 

Podpowiadamy, jak prać firanki, aby zachowały śnieżnobiały kolor

Nie potrzebujemy mocnych środków i detergentów do prania firanek, aby odzyskały one biel. Istnieje bowiem na to wiele domowych sposobów, które są często o wiele skuteczniejsze od sklepowych środków: 

  • sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  • skorupki po jajkach – skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami,
  • soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • amoniak –  przed praniem firanek w pralce można je namoczyć w 2 litrach wody z łyżką amoniaku,
  • sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce. 

Jak suszyć firanki? Kwestia ta zależy od materiału

Firany wykonane ze sztucznych włókien możemy wysuszyć rozwieszając ją na karniszu bez obaw o naciągnięcie. W przypadku firanek z materiałów naturalnych lepszym wyborem będzie rozwieszenie jej na suszarce do prania, składając ją w jak najmniejszą ilość warstw. 

Więcej o: