Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by zdobiła nasze mieszkanie także po świętach?

Gwiazda betlejemska to jedna z tych roślin, które pięknie zdobią nasze domy w okresie bożonarodzeniowym. Jak dbać, pielęgnować i podlewać gwiazdę betlejemską, by cieszyć się nią nie tylko w święta, ale również poza nimi?

Więcej o świętach Bożego Narodzenia przeczytacie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste zasady, dzięki którym twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom

Gwiazda betlejemska inaczej nazywana poinsecją to charakterystyczna roślina, która sprawia, że od razu czujemy klimat świąt Bożego Narodzenia. Pochod

zi z Ameryki Południowej, gdzie w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet 4 metrów. Najpopularniejszym z kolorów jest oczywiście ten czerwony, ale występuję również w kolorach różowym, białym, pomarańczowym i łosiowym. Liście poinsecji posiadają intensywny, zielony kolor, pięknie komponuje się ze świąteczną zastawą i kontrastuje z czerwonymi liśćmi. Żeby roślina cieszyła nasze oko pięknym widokiem, musimy o nią odpowiednio zadbać. Zobaczcie jak podlewać gwiazdę betlejemską i jakie warunki jej zapewnić. 

Jak rozpoznać zdrową gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska może zdobić nasz dom, nawet przez kilka miesięcy, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Szukając odpowiedniej rośliny, powinniśmy zwrócić uwagę na liście gwiazdy betlejemskiej. Nie mogą posiadać przebarwień tudzież zżółkniętych obszarów. Jeśli spotkasz się z taką rośliną, wiedz, że nie zdołasz już odratować zaniedbań, których doznała. Zwróć także uwagę na kwiaty. Nie powinny posiadać przede wszystkim żadnych ubytków i dziur.

Po zakupie gwiazdy betlejemskiej należy ją bezpiecznie odstawić do domu. W wietrzny i mroźny dzień należy owinąć poinsecję np. papierem, bo takie warunki atmosferyczne szkodzą jej. 

Sukienki, które podkreślą atuty pań plus sizeŚwiąteczne sukienki plus size. Modele z Bonprix i HM

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Przy pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej należy zwrócić szczególną uwagę na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest dobre oświetlenie. Najlepiej zatem umiejscowić ją na oknie, które dostarczy jej odpowiedniej ilości dziennego światła. 

Drugim z nich jest odpowiednie nawodnienie. Gwiazda betlejemska nie lubi za dużej ilości wody, dlatego trzeba zachować umiar w jej podlewaniu. Jeśli przesadzimy, korzenie poinsecji zaczną gnić. Zatem wystarczy, że co drugi dzień zaopatrzysz ją w niewielką ilość wody, lub nalejesz wody do podstawki od doniczki i postawisz na nim roślinę. Poinsecja nie przepada za wilgocią i niskimi temperaturami. Skutkują one uszkodzeniem korzeni, przez które liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają żółknąć i odpadają. 

Zwróć też uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się gwiazda betlejemska. Najlepsza będzie taka między 15 a 22 stopniami Celsjusza. Ważne jest również, aby roślinę postawić z dala od grzejnika. 

Choinka w doniczce. Zdjęcie ilustracyjneChoinka w doniczce - co warto wiedzieć przed zakupem?

Więcej o: