Maski sylwestrowe - sprawdź, czy masz coś do ukrycia

Maski sylwestrowe dodadzą charakteru każdej kreacji i stworzą aurę tajemnicy. Szukasz pomysłu na ciekawy dodatek? Sprawdź z nami przegląd masek oraz propozycję DIY na bazie koronki, którą można szybko wyczarować bez użycia igły.

Maski karnawałowe na Sylwestra na kartach historii 

Element dekoracyjny w formie maski wziął swój początek od obrzędów magicznych oraz przedstawień teatralnych. Motyw maski znany jest od starożytności. Najbardziej rozpoznawalne maski to oczywiście maski weneckie, których historia zaczyna się w XIII wieku, kiedy to na skutek napaści na Konstantynopol w Wenecji pojawiły się muzułmanki wraz z tradycją zakrywania twarzy, przynajmniej tak mówi jedna z teorii na temat genezy masek. Kolejna hipoteza głosi, że maski miały zapewnić Wenecjanom anonimowość podczas hucznych zabaw, które często przekraczały granice moralności. Współczesne maski służą głównie do ozdoby, ale po motyw zakrytej twarzy w niemoralnym celu często sięgają filmowcy: 

 • W "Oczach szeroko zamkniętych" maski noszą uczestnicy tajnej imprezy. 
 • W swego czasu bijącym rekordy popularności serialu "Squid Game" maski noszą wybrańcy, którzy bez skrupułów zabawiają się bezbronnym tłumem.  
 • Maski to też częsty motyw w horrorach (np. "Piątek 13")
 • oraz filmach kostiumowych "The Raven". 

Maski karnawałowe na Sylwestra także symbolizują pewną tajemnicę, są elementem teatru. To kropka nad i każdej klimatycznej imprezy. Zastanawiasz się, jaką maska karnawałowa wybrać? Sprawdź kilka propozycji w różnym stylu. 

Maska sylwestrowa - jaką wybrać? - koszyk propozycji 

Klasyczna elegancka maska, a może rekwizyt z konkretnego filmu? Dokładnie tak jak w przypadku stroju maskę dobieramy do okazji i okoliczności. Poniżej kilka inspiracji z Instagrama. 

 • koronkowa klasyka
 
 • maska z dodatkową ozdobą 
 
 • minimalistyczna maska w towarzystwie piór 
 
 • maska z konkretnym motywem 
 
 • bogato zdobiona pełna maska z bogatym pióropuszem
 
 • maska Vendetta 
 
Zobacz wideo Kolorowe smokey eyes idealne na sylwestra

Maska sylwestrowa DIY - ozdoba szyta na miarę bez igły 

Zakup gotowej maski tuż przed dwunastą może się nie udać, ale istnieją szybkie i tanie patenty na prostą maskę bez większego wysiłku. Wystarczy krótka wizyta w dobrze zaopatrzonej pasmanterii. O tym, jak zrobić prostą maskę sylwestrową DIY piszemy poniżej. 

Maska sylwestrowa - jak zrobić ozdobę z koronkowej taśmy

Ważne jest to, aby motyw nie był dość gęsty tak, aby można było swobodnie patrzeć przez tego typu maskę, dokładnie tak jak na przykład przez woalkę. Jak zrobić maskę sylwestrową

 1. Kupujemy szeroką koronkę w czarnym lub srebrnym kolorze, może być też butelkowa zieleń, czerwień lub złoto. 
 2. Odmierzamy odpowiednią długość poprzez wstępne wiązanie na głowie w okolicy oczu. 
 3. Następnie odcinamy niepotrzebne końce, ale materiału powinno być na tyle dużo, aby na końcu zawiązać kokardę lub chociaż węzeł. 
 4. Końce jeśli się snują, można obrębić. 

W przypadku tego typu maski raczej nie sprawdzą się otwory wycinane na oczy, które wymagają profesjonalnego obrębiania. Przy sztywnym i gęstym materiale można spróbować, ale na wszelki wypadek trzeba będzie zaopatrzyć się w większą ilość materiału. Koronkową maskę można założyć na przykład tylko na wielkie wyjście lub do zdjęcia. A po sesji taka maska sprawdzi się w formie opaski. 

Zobacz też: Sylwester w stylu lat 30. - klasyczna elegancja

Więcej o: