Imiona, które utrudniają chłopcom życie. Mogą sprawiać problemy w dorosłości?

Nie ma wątpliwości, że jednym z pierwszysch elementów, który wpływa na pierwsze wrażenie, jest imię. Niestety, wiele osób uważa, że niektóre imiona bywają problemem w dorosłym życiu, a nawet już w szkole. "Niektórzy rodzice niestety potrafią bardzo skrzywdzić dziecko przez swoje kaprysy".

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Psycholożki Krystyna Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej oraz Ewa Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie przeprowadziły badania, z których wynika, że nadawanie konkretnych imion ma większe znaczenie, niż może nam się wydawać. W pewnym stopniu wpływają one bowiem na to, jak przy pierwszym wrażeniu odbierają nas inni - w tym np. rówieśnicy w szkole czy w późniejszym życiu przełożeni w pracy. Okazuje się, że niestety w naszym kraju wiele imion powiązanych jest ze stereotypami, które powodują, że Polacy potrafią wyrabiać sobie podświadomie opinię i wyobrażenia na temat danej osoby, słysząc zaledwie jej imię.

Czy imiona mogą być problemem w życiu?

Oczywiście nie należy oceniać nikogo jedynie przez pryzmat imienia, ani z żadnego imienia się wyśmiewać. Jednak z psychologią i ludzką podświadomością czasem trudno jest wygrać. Jak się okazuje, najmniej pozytywne skojarzenia mamy ze spolszczonymi imionami zagranicznymi - zarówno tymi żeńskimi, jak i męskimi. Jest to m.in. popularny Brajan. Z badań wynika bowiem, że imiona te kojarzą nam się raczej z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują nazwać dziecko w "światowy" sposób.

- W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia (...). A potem to dziecko z "wyszukanym" imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa - powiedział w rozmowie z serwisem eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski.

Jakie imiona najlepiej nadawać?

Oczywiście nie ma nic złego w nadawaniu oryginalnych imion, a także tych tradycyjnych czy popularnych. Jednak decydując się dać synowi zagraniczne imię, lepiej pozostawić je w oryginalnej pisowni. Jakie zatem imię najlepiej nadać dziecku? Tradycyjne czy może wyszukane? Okazuje się, że zdania na ten temat wśród internautów na naszym Facebooku są podzielone:

Te głupie imiona to rodzice powinni sobie nadać (można sobie zmienić), a nie raczyć dzieci tym szczęściem. A przeważnie sami mają normalne imiona, a krzywdzą swoje dziecko. Ciężko to zrozumieć.
Żadnym problemem nie są wyróżniające się imiona nadawane dzieciom. Problemem są ludzie, którzy nie potrafią imion innych niż tradycyjne zaakceptować.
Niektórzy "rodzice" niestety potrafią bardzo skrzywdzić dziecko przez swoje kaprysy.
Problem to jest właśnie popularne imię przy popularnym nazwisku. Mój kolega ma co chwila nalot policji w domu, bo w tym samym bloku mieszka ktoś o tych samych danych, kto robi różne rzeczy niezgodne z prawem.
Więcej o: