Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl
W Polsce przepisy od darowizn mówią jasno, że podatek - także od prezentów ślubnych - uzależniony jest od stopnia pokrewieństwa między obdarowującym i obdarowanym oraz od wartości samej darowizny. - Urząd Skarbowy ma uprawnienia, aby dopatrzeć się darowizny nawet jeśli państwo młodzi jej nie zgłoszą - mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele. - Oczywiście nie chodzi o sprawdzanie zawartości kopert. Urzędnicy skarbowi mają inne sposoby, opisane precyzyjnie w polskim prawodawstwie, dlatego warto mieć świadomość ich uprawnień - dodaje nasza ekspertka.
Najbliższa rodzina to grupa darczyńców, w przypadku której limit darowizn zwolnionych od podatku jest najwyższy. Najbliższa rodzina obdarowanego w rozumieniu fiskusa to rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pradziadkowie, prawnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym. Jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat od jednej z tych osób nie otrzymaliśmy więcej niż 9637,00 złotych, nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. - Nawet jeśli wartość darowizny jest wyższa niż 9637,00 złotych, istnieje możliwość zwolnienia od podatku. Należy w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania złożyć odpowiednią deklarację we właściwym Urzędzie Skarbowym - podpowiada nasza ekspertka. Dobrą radą jest więc, aby - w miarę możliwości - zadbać o to, by wszelkie darowizny pieniężne zostały przekazane w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.
Jeżeli dalsi krewni zaskoczą młodych wartościowym prezentem, również powinni oszacować jego wartość. Druga grupa podatkowa obejmuje bowiem tych członków rodziny, z którymi nie jesteśmy najbliżej spokrewnieni, czyli zstępnych rodzeństwa (np. wnuków siostry lub dzieci brata), rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa oraz rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych, czyli np. żonę wnuka.
W przypadku obdarowania cennym podarunkiem przez którąś z tych osób limit wartości darowizny, który nie będzie podlegał opłacie podatkowej, wynosi 7276,00 złotych. Podobnie jak w przypadku limitów darowizn od najbliższej rodziny, i tu chodzi o darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat
- informuje ekspertka z portalu PlanujemyWesele.
Urząd Skarbowy wyróżnia też trzecią grupę darczyńców: do niej zalicza wszystkie pozostałe, niespokrewnione z obdarowanymi osoby. Jeśli więc w ciągu 5 lat państwo młodzi przyjmą darowiznę od znajomego, prezent o wartości wyższej niż 4902,00 złotych, zostanie on objęty obowiązkiem podatkowym (podobnie jak w innych przypadkach chodzi o darowiznę pochodzącą od jednej osoby). Po przekroczeniu ww. limitów podatek naliczany jest od powstałej nadwyżki.
Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się, że np. zakupy poślubne nowożeńców lub kosztowne wesele były finansowane z darowizn niezgłoszonych do podatku, wówczas może nałożyć na małżonków karny podatek o wartości 20 proc.
Wiele par, których przyjęcie jest finansowane przez rodziców, właśnie nazwiska rodziców wpisuje na umowach z usługodawcami weselnymi. Dlaczego? Bo wtedy Urząd Skarbowy nie będzie kwestionował tych transakcji, ani uważał, że to darowizna
- tłumaczy Karolina Dokić-Pietuszko.
Nasza ekspertka zwraca uwagę, że jeśli prezenty nie podpadają pod obowiązek podatkowy, mamy obowiązek zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku, mamy jeden miesiąc na zgłoszenie odpowiednich deklaracji w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Na podstawie złożonych deklaracji fiskus naliczy należny podatek.