Wsyp do zlewu sodę oczyszczoną. Świetny trik, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz

Co takiego się stanie, jeśli do zlewu wsypiesz sodę oczyszczoną i zalejesz wrzątkiem? To banalnie prosty i tani sposób, który potrafi uwolnić od częstego kłopotu pojawiającego się w kuchni oraz łazience. Dzięki niemu oszczędzisz sobie nerwów oraz pieniędzy.

Więcej domowych sposobów i przydatnych trików znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Robisz zdjęcia w ten sposób? To powszechny błąd, przez które nie wyglądają dobrze

Zatkany zlew to popularny i często pojawiający się problem zarówno w kuchni, jak i w łazience. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że rury odpływów nie zapychają się same z dnia na dzień. Resztki jedzenia w kuchni czy osady z kosmetyków oraz włosy w łazience gromadzą się w odpływie przez dłuższy czas. Zanim jednak woda całkowicie przestanie spływać, można łatwo rozpoznać, że zbliża się moment krytyczny. Przede wszystkim:

  • woda zaczyna spływać wolniej,
  • zapach z odpływu robi się nieprzyjemny,
  • pojawiają się pęcherzyki powietrza podczas spływania wody,
  • gdy woda trafia do rur, rozlega się charakterystyczne bulgotanie. 

Jeśli zauważysz taki problem w swoim domu, nie musisz wcale sięgać od razy po żrące i niezbyt korzystne dla środowiska detergenty. Z pomocą przyjść może również mniej inwazyjna, tania i domowa metoda, która stosowana regularnie pomoże zaoszczędzić ci na hydrauliku. 

Nietypowe zastosowanie sody oczyszczonej. Wsyp ją do zlewu, a efekt pozytywnie cię zaskoczy

Zamiast borykać się z mocno zapchanymi odpływami i niedrożnymi rurami, znacznie lepiej dbać o nie na co dzień i oszczędzić sobie nerwów czy wydawania pieniędzy na interwencję hydrauliczną. Z pomocą przyjdzie prosty domowy trik. Do wykonania takiego domowego środka do udrożniania rur potrzebna będzie jedynie soda oczyszczona oraz wrzątek. Wystarczy do odpływu wsypać opakowanie sody oczyszczonej, a po chwili zalać litrem gorącej wody. Po takim zabiegu, resztki zalegające w rurach zostaną usunięte.

Jeśli natomiast okaże się, że rury są mocniej zapchane, można użyć nieco silniejszej mieszanki. W tym celu sodę wsypaną do odpływu należy zalać szklanką octu i przykryć odpływ korkiem lub talerzykiem. W tym czasie nie należy pochylać się nad zlewem czy też umywalką, bo z rury będą wydobywać się opary, które mogą podrażnić oczy

Więcej o: